WASHINGTON: OPERASYONLAR TERS TEPEBİLİR

Türkiye’de bir hafta öncesine kadar en çok konuşulan konu, koalisyon hükümetinin Ağustos ayı başında kurulacağı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın erken seçim çağrılarının son bulacağı yönündeydi. Ancak Suruç saldırısı ve operasyonlar, Erdoğan’ın politikalarının sorgulanmasına yol açtı. Çifte operasyonun ters tepebileceği belirtiliyor.

Celal ÇETİN

20 Temmuz’da Suruç’ta yaşanan intihar saldırısı çok sayıda kişinin ölümüyle sonuçlanınca, Türkiye’de IŞİD ve PKK operasyonları düzenlemeye başladı. Ardından da hava saldırıları geldi.

Hava saldırılarında hem IŞİD, hem de PKK hedefleri bombalandı. NATO ve Amerika da Türkiye’ye bu iki cepheli savaşında tam destek verdi.

NATO müttefikleri açıklamalarında, Türkiye’yle “güçlü dayanışma” içinde olduklarını bildirdi. Ardından Türk uçakları Güneydoğu’da PKK hedeflerini bombaladı. NATO da Washington gibi terörizmi “her haliyle” kınadı, ayrılıkçı Kürtler’le IŞİD militanlarını terörist ilan etti.

Hava saldırıları, hükümeti kurmak için Meclis’e tanınan 45 günlük sürenin çalışmaya başlamasını izliyor. 7 Haziran seçimlerinde Türkiye’nin siyasi tarihinde ilk kez bir Kürt partisi yüzde 10’luk seçim barajını aşarak parlamentoya girdi. Bununla birlikte seçim sonuçları ortaya bir koalisyon tablosu bıraktı.

Washington Yakın Doğu Politikaları Enstitüsü uzmanlarından David Pollock, yaşananların Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın siyasi manevralarından biri olabileceği yorumunda bulunuyor. Uzmana göre Erdoğan, PKK karşıtı çabalara destek veren isteyen milliyetçi kesimlerle, IŞİD karşıtı kesimlerin oy desteğini almak için zaman kazanmaya çalışıyor olabilir.

Georgetown Üniversitesi’nde konuk öğretim üyesi ve Türkiye Çalışmaları Enstitüsü Direktörü Sinan Ciddi, uluslararası krizlerin seçmenleri iyi, güçlü ve istikrarlı bir hükümet arayışına itebileceğini söylüyor. Ciddi, hükümet kurma sürecini uzatmanın Erdoğan’ın daima çıkarına hizmet edeceğini belirtiyor.

Eğer Cumhurbaşkanı yeni seçim çağrısında bulunursa bu 7 Haziran seçim sonuçlarını etkisiz hale getirecek ve AKP’nin konumunu güçlendirmesine yarayacak. AKP 13 yıldan sonra ilk kez, seçimlerde tek başına hükümet kurabilecek çoğunluğu alamamıştı.

Komşu Irak ve Suriye’deki Kürtler IŞİD’e karşı çoğu zaman başarılı mücadele veriyor. Bu hafta Başbakan Ahmet Davutoğlu, PKK’ya yönelik saldırıların Kürtler’i hedef almadığını, bu operasyonların tüm terör faaliyetlerini hedef alan ortak bir mücadele olduğunu savunmuştu.

Amerika, Türkiye’nin başlattığı bu çifte mücadeleye tam destek verdi. Üst düzey diplomatik yetkililer PKK’ya karşı saldırıların, Türkiye ve Amerika’nın IŞİD’le mücadele görüşmeleriyle bağlantılı olmadığını savundu.

Ancak PYD’nin eski liderlerinden Fuat Ömer, Ankara’nın eski düşmanını vurmak için zaman kaybetmediğini belirterek, Türkiye’nin bu konuda en iyi zamanı yakaladığını söyledi.

Amerika Dışişleri Bakanlığı sözcüsü John Kirby’ye göre Türkiye’nin aynı anda PKK ve IŞİD’i vurması “bir tesadüf.” Ama Kongre üyeleri bu durumu sorguluyor.

Demokrat Partili üye Brad Sherman da bir taraftan IŞİD’i, bir taraftan IŞİD’le savaşan güçleri bombalayan Türkiye’nin, IŞİD’le mücadelede Amerika’nın işini kolaylaştırırken, IŞİD’in düşmanlarını bombalama fırsatını da ele geçirmiş olduğunu kaydetti.

29.07.2015