GÜNEYDOĞU SINIRLARIMIZ İÇİNDE AMA, KONTROLÜMÜZDE DEĞİL

PKK terör örgütü, Suriyeli sığınmacılar, Suriye ve Irak’taki karışıklıklar Türkiye’nin Güneydoğusu’nu hemen her ülkenin “bir şekilde katıldığı savaş alanına” çevirdi. Bölgedeki savaşa PKK ve IŞİD silahları ile katılırken diğer ülkeler ajanları ile faaliyet gösteriyor. Türk Devleti’nin resmi raporları, bölgenin ajan ve terörist kaynadığını gösteriyor.

Celal ÇETİN

Güneydoğu’da yabancı ülkelerin istihbarat faaliyetleri, devletin üç önemli kurumu MİT, Genelkurmay ve Emniyet istihbarat tarafından raporlaştırıldı. Raporda yabancı ajanların neler yaptıkları, hangi ülkelerin istihbarat servisleri adına faaliyette bulundukları detaylı olarak yer alıyor.

Rapora göre aralarında ABD, Rusya, İngiltere, Almanya, Yunanistan, İsrail, Mısır, Belçika, İsveç, Birleşik Arap Emirlikleri, İran ve Ermenistan’ın da bulunduğu 40 civarında ülkenin istihbarat servisleri adına çalışan 3 ile 5 bin arasında ajan Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde faaliyet gösteriyor. Bu kişilerin bir bölümü Kürt ırkçılığını körüklemek için çalışıyor, Kürtçülük ve ayrılıkçılık niyetiyle kurulan dernekler ve sivil toplum kuruluşlarına maddi ve manevi destekte bulunuyor. Genellikle arkeolog, sivil toplum kuruluşu temsilcisi, gazeteci, sosyolog, diplomat, yazar gibi kimlikler taşıyan istihbarat elemanları bütün bölgeye yayılmış durumda. Ajanların en çok olduğu iller ise sırasıyla Diyarbakır ve Mardin.

Yabancı ajanların bölgeye olan ilgisi 2002 yılında başladı. 2005 yılına gelindiğinde yabancı diplomat ve gazeteci kimlikli ajan sayısı yaklaşık iki kat arttı. Ziyaretler en çok Diyarbakır’a yapıldı. Diyarbakır'dan sonra en çok ilgiyi Mardin ile Batman çekiyor.

2015’te bölgeye ajan gönderen ülkelere Malezya, Etiyopya ve Nijerya, Suudi Arabistan, Çin, Pakistan gibi ülkeler de katıldı.

IŞİD FAKTÖRÜ

Mossad, CIA, MI6, BND (Almanya), KGB ve Savak’ın (İran) son bir ay içinde Türkiye’deki ajan sayısını artırdığı, faaliyetlerinin kapsamını nicelik ve nitelik olarak genişlettiği, PKK/PYD unsurları ile temaslarını da sıkılaştırdığı biliniyor. Eş zamanlı olarak HDP’nin yerel birimleri ile sivil toplum örgütleri aracılığı ile temaslar yoğunlaştırılmış durumda. Hatta bazı gizli servis elemanlarının, angaje ettikleri bazı kişiler aracılığı ile saat başı sınırın diğer yanından bilgi aldıkları biliniyor. Yapılan teknik takip sonucu, PYD/PKK unsurlarının akıllı telefonlarındaki bazı yazılımları kullanarak Türkiye sınırları içindeki bazı noktalara yoğun istihbarat akışı sağladıkları ortaya çıkarıldı.

PKK/PYD unsurlarının Telabyad’ı ele geçirmesi ve dikkatini Fırat’ın batısına çevirmesinin ardından, Türkiye’nin sınıra yaptığı askeri yığınak, dünyanın birçok ülkesinin, gizli servis elemanlarını bölgeye göndermesine neden oldu. Batılı ülkelerin uzun süreden buyana bölgede faaliyet gösteren ajanlarına takviye yaptığı, bölgedeki PYD ve PKK unsurları ile teması sıkılaştırdığı biliniyordu. Ancak son dönemde, Kürt koridoru ya da PKK/PYD ile temas konusunda stratejik veya taktik açıdan hiçbir çıkarı bulunmayan, Pakistan, Malezya gibi ülkelerin kendi ülkelerindeki IŞİD’çilerin izini sürmek ve söz konusu militanların geri dönüşüne karşı önlem almak üzere Türkiye’ye ajan gönderildikleri anlaşıldı.

CIA’in verilerine göre IŞİD içinde 72 ülkeden yaklaşık 11 bin militan bulunuyor. Sadece Avrupa ülkelerinden 2 bin kişinin IŞİD içinde olduğu biliniyor. Bu, 72 ülkenin Türkiye’nin Güneydoğusu’nu takibe aldıklarını gösteriyor.

TERÖR ÖRGÜTLERİ DE BULUNUYOR

Güneydoğu sadece yabancı istihbarat örgütlerinin faaliyet alanı değil. Pek çok terör örgütünün de rahatlıkla hareket edebildiği bölgeye dönüştü.

PKK’nın 2002’den sonra AKP’nin “çözüm süreci” sayesinde toparlanarak güçlendiği ve bölgede alan hakimiyetini ele geçirdiği biliniyor.

PKK’nın yanısıra IŞİD’in bölgede oldukça etkili olduğu, lojistik, sağlık ve propaganda faaliyetlerini sürdürdüğü raporlara geçmiş durumda. IŞİD, Türkiye’nin değişik bölgelerinde devşirdiği kişileri önce bu bölgede eğittiği, daha sonra Irak ve Suriye’ye gönderdiği biliniyor.

Bölgede ayrıca Suriye’de savaşan diğer muhalif örgütlerin de bağlantıları bulunuyor.

Hizbullah ise bölgenin bir diğer örgütü ve PKK ile etkinlik savaşına girmiş durumda.

Sonuç olarak; Güneydoğu Türkiye sınırları içinde olmasına karşın Türkiye’nin kontrolünden çıkmış durumda.

11.07.2015