ABD MEDYASI: TSK SAVAŞ GÜCÜNÜ YİTİRDİ Mİ?

AKP-Cemaat ittifakı ile gerçekleştirilen Ergenekon, Balyoz gibi davaların Türk Silahlı Kuvvetleri’ne vurduğu ölümcül darbe tartışılmaya devam ediyor. Bu davalarla Türk Ordusu’nun savaş gücünün azaltıldığı iddiaları gündemdeki yerini korurken, ABD medyası da bunu sorguluyor.

Celal ÇETİN

Türk ordusu Suriye sınırında bekleyişini sürdürürken Ankara sınırı koruma amacıyla müdahale edebileceği uyarısında bulunuyor. Ancak, başta Ergenekon ve Balyoz soruşturmalarıyla yüzlerce yüksek rütbeli askerin darbe soruşturmaları nedeniyle hapse atılması, emekliliğe ya da istifaya zorlanması, ordunun muharebe gücü hakkında kuşkulara yol açtı.

Başbakan Davutoğlu, Suriye sınırına asker ve teçhizat sevkiyatına rağmen önümüzdeki günlerde operasyon olasılığının olmadığını söyledi. Davutoğlu’nun açıklaması, Türk medyasının adlarını vermedikleri generallerin böyle bir müdahaleye karşı yaptıkları uyarılara yer vermesinden sonra geldi. Son beş yılda Türkiye’de yüzlerce yüksek rütbeli asker, darbe planladıkları iddiasıyla ya hapse atıldı ya da erken emekliliğe sevk edildi. Emekli ve muvazzaf generaller ordunun bu kayıpların yerini hala dolduramadığını söylüyor.

Bu durumun yalnızca Kara Kuvvetleri’nde değil, Hava ve Deniz Kuvvetleri için de geçerli olduğunu söyleyen generaller, üst düzey birçok general ve amiralin, bu sahte iddialar nedeniyle kaybedildiğini savunuyor ve bu kayıpların Türk ordusuna hiçbir etkisi olmadığını söylemenin de mantık dışı olacağını ifade ediyor.

Sivil uzmanlar da, darbe iddiasıyla yargılanan tüm askerlerin temyiz davalarında beraat ettiğini, hatta bazılarının rütbelerine geri döndüğünü söylüyor. Uzmanlara göre asıl sorun, ordu ile AKP arasındaki ilişkide düğümlenmiş durumda.

Ordunun AKP hükümetine en baştan beri sıcak bakmadığını söyleyen uzmanlar, bunun üzerine Balyoz ve Ergenekon davalarının geldiğini hatırlatıyor. Uzmanlara göre, bu davalardan yargılananların çoğu serbest kalsa da bu olayların ordu ve hükümet arasında işbirliğini zor kıldığını düşünüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ilişkileri düzeltmek amacıyla bu yıl yüzlerce ordu mensubundan özür diledi. Soruşturmaların hata olduğunu söyleyen Erdoğan, kendisinin de yanıltıldığını belirtti.

Birçok uzman Suriye’ye müdahaleyi riskli olarak değerlendirirken, generaller ve politikacılar arasındaki güvensizliğin böyle bir operasyonu daha da sorunlu hale getirebileceği konuşuluyor.

09.07.2015