BRICS VE ŞİÖ EKONOMİK KARŞI SALDIRIYA GEÇTİ

Çin ve Rusya, ABD öncülüğündeki Batı’nın ekonomik savaşına karşı taktik ve stratejik adımlar atmaya davam ediyor. Bu çerçevede BRICS ve ŞİÖ liderleri Rusya’nın Ufa kentinde önemli bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda önemli kararlar alındı. Özellikle Rusya ve Çin arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi toplantının kritik sonuçlarından biri oldu.

Celal ÇETİN

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, BRICS ve ŞİÖ zirveleri kapsamında Belarus, Tacikistan, Güney Afrika, Hindistan ve Çin liderleriyle görüştü. Kremlin Sözcüsü, ikili görüşmelerde nelerin konuşulduğunu açıkladı. Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Rusya Devlet Başkanı Putin’i Pekin’e davet etti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile yapılan ilk görüşmede, Rusya’nın Çin ile çabaları birleştirerek tüm sorunların ve zorlukların üstesinden gelebileceğinden emin olduğunu söyledi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rus liderinin Çinli işletmeleri eylül ayında Vladivostok kentinde yapılacak Uzakdoğu Ekonomik Forumu’na davet ettiğini bildirdi.

Putin’in Çin yönetiminin ülke ekonomisindeki dalgalanmalar için iyi düşünülmüş çözümler bulabileceğinden emin olduğunu ifade eden Kremlin Sözcüsü, “Devlet Başkanı Putin, Çin yönetiminin piyasadaki dalgalanmaları etkisiz hale getirmek için eylem ve iyi düşünülmüş çözümler açısından gereken potansiyele sahip olduğundan kesinlikle emin olduğunu ifade etti” dedi.

TACİKİSTAN-AFGANİSTAN SINIRI GÜÇLENDİRİLECEK

Rusya Devlet Başkanı, daha sonra Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman ile görüştü.

Peskov, “Tacikistan Cumhurbaşkanı Rahman ile görüşmede, Tacikistan-Afganistan sınırındaki mevcut duruma ilişkin endişeler dile getirildi. Bu sınırın güçlendirilmesi için olası tedbirler konusu ele alındı” dedi.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile görüşmede, Vladimir Putin’in bu ülkenin Şanghay İşbirliği Örgütü’ne (ŞİÖ) katılım sürecini başlattıklarını söylediğini belirten Dmitriy Peskov, “Rusya Devlet Başkanı ve Hindistan Başbakanı, Hindistan ile Avrasya Ekonomik Birliği arasında serbest ticaret bölgesinin oluşturulması açısından işbirliğini konuştular. Bu konu üzerinde aktif çalışmalar yürütülüyor” açıklamasında bulundu.

TİCARİ İŞBİRLİĞİ ARTIRILACAK

Rusya ve Güney Afrika liderleri arasında yapılan görüşmede, ikili ilişkilerin tüm yönlerinin ele alındığını ifade eden Sözcü Peskov, “Son zamanlarda, özellikle son yıllarda, tüm ülkeler ile olduğu gibi Güney Afrika ile ticarette, ticari işbirliğinde gerileme gözlemleniyor. Gerileme yaklaşık yüzde 9 oranında, ocak-nisan aylarında ise yüzde 17’lik bir düşüş söz konusu. Güney Afrika Devlet Başkanı Jacob Zuma ile görüşmede, bu durumu düzeltebilecek somut adımlar konuşuldu” dedi.

Putin ve Zuma ayrıca Güney Afrika’da nükleer enerji programının başlatılmasını ve iki ülke arasında askeri ve teknik işbirliğinin canlandırılması konusunu da ele aldılar.

Putin, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko ile görüşmede, bu ülkenin Şanghay İşbirliği Örgütü’ndeki statüsünün ‘gözlemci’ düzeyine çıkarılması meselesinin hemen hemen halledildiğini söyledi. Rus lider bu bağlamda Belarus muadilini tebrik etti.

‘ÇİN’LE ZORLUKLAR AŞILACAK’

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ekonomi ve dış politikada ciddi zorluklarla karşılaştıklarını ancak tüm bu zorlukları Çin ile işbirliği içinde çözeceklerini söyledi.

Putin, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile yaptığı görüşmede Rusya'nın ekonomi ve dış politika alanlarında başa çıkmak zorunda olduğu zorlukların çok iyi farkında olduklarını kaydetti. Putin, “Güçlerimizi birleştirerek, önümüzdeki tüm sorunların kesinlikle üstesinden geleceğiz. Hedeflerimizin tamamını hayatı geçireceğiz” dedi.

Şİ, PUTİN'İ ÇİN'E DAVET ETTİ

Bu arada Şi, Putin'i sonbaharda Çin’e davet etti.  Çin lideri, 2. Dünya Savaşı’nda Japonya ve faşizme karşı kazanılan zaferin 70. yılı dolayısıyla eylül ayında yapılacak törenlerde Putin’i görmeyi beklediğini dile getirdi.

RUSYA’YA YATIRIMA HAZIRIZ

İki liderin görüşmenin içeriğine dair bilgi veren, Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Gui Qingyi, “Putin ve Jinping, Avrasya Ekonomik Birliği (AEB) ve İpek Yolu Ekonomik Kuşağı’nın birbirine bağlanması ve ortak işbirliği projelerini ele aldı. Liderler ayrıca enerji, havacılık ve uzay alanlarında ve Rusya’nın uzak doğu bölgelerinin kalkındırılmasında işbirliğinin artırılması konusunda anlaşmaya vardı” dedi.

Qingyi, tarafların, alt yapı ve uygun fiyatlı konut yapımının yanı sıra yüksek teknolojiyi de potansiyel işbirliği alanı olarak gördüğünü belirtip, “Rusya ekonomik gelişimini hızlandırıyor. Çin, ortak bir gelişme ve kazan kazan ortamı yaratmak için Rusya ekonomisine her alanda yatırım yapmaya hazır” diye konuştu.

PUTİN VE RAHMAN DA GÖRÜŞTÜ

Putin, Ufa’da Tacikistan Devlet Başkanı İmamali Rahman’la da görüştü. Görüşmede 15 Eylül’de Tacikistan’da yapılacak Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) Zirvesi’ne hazırlık çalışmaları değerlendirildi.

BRICS KALKINMA BANKASI DENGELERİ DEĞİŞTİRECEK

Öte yandan Çin parlamentosu’nun BRICS ülkeleri tarafından oluşturulmasına karar verilen Kalkınma Bankası’yla ilgili anlaşmayı onaylaması ile bankanın kurucu anlaşması tüm BRICS ülkeleri tarafından onaylanmış oldu.

Bankanın kurucu anlaşması Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’dan oluşan BRICS ülkeleri tarafından Temmuz 2014’te imzalanmıştı.

Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası’na alternatif olarak görülen 100 milyar dolar sermayeli Yeni Kalkınma Bankası’nın, kendi coğrafyası ve gelişen ülkelerdeki altyapı ve kalkınma projelerine finansman sağlaması bekleniyor.

Merkezi Şanghay’da olacak Yeni Kalkınma Bankası’nın ilk yönetim kurulu başkanı olarak Rus Maliye Bakanı Anton Siluanov belirlenmişti. Bankanın ilk başkanı da Asya Kalkınma Bankası’nın eski başkanı olan Hindistanlı bankacı Kundapur Vaman Kamath olacak.

08.07.2015