DÜNYAYI 3. SAVAŞ KORKUSU SARDI

İtalyan Beş Yıldız Hareketi’nin Parlamento sözcüsü Manlio di Stefano, hareketin kurucusu Grillo’nun blogunda yayınlanan yazısında yeni bir dünya savaşının sanılanın aksine ne kadar da yakın olduğunu gözler önüne seriyor.

Celal ÇETİN

“Ortadoğu ve Doğu Avrupa’daki son gelişmeler göz önüne alındığında, büyük ihtimalle bu yaz dünyada savaş patlak verecek. Muhtemelen bu yaz savaşa gireceğiz, ve şansımız varsa, bu bir nükleer savaş olmaz.” Bu değerlendirmeyi bir NATO yüksek görevlisi, Amerikan istihbarat servisi uzmanı olan John Schindler’e yaptı.

ABD Savunma Sekreteri Ashton Carter, “Amerika, Rusya’nın kendisini geçmişe sürüklemesine izin vermeyecek, NATO ilişkilerin iyileştirilmesinden yanadır ama asıl kararı Kremlin verecek” dedi. Yani ABD gerilimin faturasını Putin’e kesecek.

Ancak NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in NATO’nun Soğuk Savaş yıllarından bu yana “en büyük askeri güçlenme” çalışmaları içinde olduğunu kabul etmesi dikkat çekici. NATO’nun (ABD) uzun zamandır Rusya ile hesaplaşmaya hazırlandığının itirafıdır bu kabulleniş.

ABD’nin Rusya ile satranç oyun Ukrayna üzerinden oynanıyor. Kırım’la hamle yapan Washington’a Moskova, Kırım’ı bünyeye katarak cevap verdi. Sırada Ukyanya’nın NATO’ya katılması hamlesi var.

Ukrayna’nın NATO üyeliğini Rusla kesinlikle kabul etmez. Noam Chomsky’nin sözleri durumu çok güzel özetliyor: “Varşova Paktı’nın Güney Amerika’da yayıldığını ve Meksika ve Canada ile üyelik görüşmeleri yaptığını düşünün. ABD’nin yaptığı aynı şey. Bu yüzden durum çok karmaşık. Putin üzerine yazılanların tümü çok mantıksız. Putin’in aldığı politik tavır kesinlikle çok anlaşılır.”

NATO’DAN SAVAŞ PROVALARI

NATO tarihinde görülmedik ölçüde tatbikatlarını artırmış durumda.

Nisan tatbikatının “Noble Jump” adı verilen ilk bölümü, Polonya’da Alman ve İtalyan birliklerinin katılımıyla düzenlendi, “Joint Warrior” adlı ikinci bölümü ise İskoçya kıyılarında yapıldı. NATO’nun açıklamasına göre, Joint Warrior tarihte bugüne dek yapılmış en büyük deniz kuvvetleri tatbikatı.

Bu tatbikatların amacı, Sovyetler Birliği’nin yıkılmasından sonraki en büyük NATO tatbikatı olan “Trident Juncture 2015” adlı tatbikata hazırlanmak. “Tatbikatların anası” sonbaharda, 28 Eylül ila 9 Kasım tarihleri arasında İtalya’da, tüm NATO kuvvetlerinin katılımıyla düzenlenecek.

Dikkat çekici bir başka nokta, tatbikatların maliyetleri. Finans kirizi yaşayan Avrupa eğitimden sağlığa her alanda kemer sıkarken tatbikatlar için kesenin ağzını açmış durumda. Örneğin NATO verilerine göre İtalya savunma giderleri için günde 80 milyon Euro harcıyor ve NATO bunun günde 100 milyon Euro’ya çıkması için baskı yapıyor.

Wall Street Journal, ABD’nin New Mexico çölünde, bugüne kadar geliştirilen 14 tonla bütün bombaların en ağırı ve büyüğü, nükleer olmayan, 60 metre derinliğe nüfuz edici, “Massive Ordnance Penetrator-MOP”ın (büyük delici ya da sığınak delici) üç kez test edilerek, dünyaya ilan edildiğini yazdı.

MOP, B-2 bombardıman uçaklarından fırlatılıyor ve özel olarak İran ve Kuzey Kore’nin nükleer tesisleri için dizayn edildi.

RUSYA BOŞ DURMUYOR

ABD’nin NATO eliyle yürüttüğü ilan edilmemiş savaşa Rusya da aynı stratejik ve taktik adımlarla karşılık veriyor. Suudi Arabistan ve İran ile imzalanan işbirliği anlaşmaları, St. Petersburg’da düzenlenen Uluslararası Ekonomi Forumu’nu dolduran çokuluslu şirketler, 7 temmuzda faaliyete geçeceği belirtilen BRICS Kalkınma Bankası, Çin ile hen geçen gün güçlenen askeri-ekonomik işbirliği.

Moskova’nın Sovyetler Birliği döneminden dersler çıkardığı ortada. Her ne kadar askeri gücünü caydırıcılık anlamında ilk sırada tutsa da, daha akılcı ve diplomatik hareket ettiği görülüyor. 

04.07.2015