RUSYA’DAN STRATEJİK KARŞI HAMLE

Rusya Başsavcılığı, 1991 yılında Sovyetler Birliği Yüksek Devlet Konseyi tarafından üç Baltık ülkesi; Letonya, Litvanya ve Estonya’ya bağımsızlık verilmesini öngören kararı gözden geçiriyor. Savcılık, kararın meşru olup olmadığını belirleyecek. Rusya’nın bu adımı, ABD’nin artan tehditlerine karşı karşı hamle olarak kabul ediliyor.

Celal ÇETİN

Gelişme, Rusya’nın Kırım’ı ilhakından sonra Moskova ile ilişkileri gerginleşen Letonya, Litvanya ve Estonya’da büyük bir tedirginlik yarattı. Her üç Baltık ülkesi, Kırım’ın ilhakı ve Ukrayna’nın doğusundaki Rus destekli ayrılıkçı çatışmalar sonrasında askeri harcamalarını artırmıştı.

Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in bir zamanlar genel başkanı olduğu Birleşik Rusya Partisi’nden iki milletvekili, savcılığa yaptıkları başvuruda, üç Baltık ülkesine bağımsızlık hakkı tanıyan savcıların yasadışı hareket ettiğini öne sürdü.

Litvanya Cumhurbaşkanı Dalia Grybauskaite, “Bağımsızlığımızı halkımızın kanı ve fedakarlıklarıyla ödedik. Hiç kimsenin bunu tehdit etmeye hakkı yok. Sadece bizler kendi geleceğimiz hakkında karar verme hakkına sahibiz” dedi.

Letonya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü de “İki milletvekilinin bu girişiminin kabul edilemez ve mantık dışı” olduğunu söyledi.

Estonya Dışişleri Bakanı Keit Pentus-Rosimannus da “Bu konu tamamen mantık dışı ve ne yazık ki Rusya’nın mevcut emperyalist tutumunun son bir örneği” dedi.

Kremlin ise konuyla ilgili bilgisinin olmadığını söyledi. Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, milletvekillerinin başvurusundan haberdar olmadığını söyledi ve Moskova’nın üş Baltık ülkesiyle uluslararası anlaşmalara taraf olduğunu, diplomatik ilişkileri bulunduğunu kaydetti.

Her üç ülkede de Rusça konuşan azınlıklar var. Putin, geçen yıl yaptığı bir konuşmada, Moskova’nın, ülke dışındaki Rusça konuşan grupların haklarını korumak için gerekirse askeri müdahalede bulunma hakkı olduğunu söylemişti.

2016’DA ABD BALTIK’A GİRECEK

Rusya’nın bu hamlesi ABD’ye karşı uyarı olarak kabul ediliyor. Bilindiği gibi Letonya, Litvanya ve Estonya ABD’nin Rusya’ya karşı kullanmak istediği üç stratejik ülke. Bu çerçevede ABD 2016’da Baltık ülkelerine asker ve ağır silah konuşlandırmayı planlıyor.

Litvanya Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, ABD'nin Litvanya, Letonya ve Estonya'nın güvenliğine büyük önem verdiği ifade edildi. Açıklamaya göre, Savunma Bakanı Jouzas Olekas ise Litvanya'nın müttefik güçleri ve askeri teçhizatlarını şimdi bile kabul etmeye hazır olduklarını kaydetti.

Estonya’nın başkenti Tallinn’de ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, Baltık ülkelerine 250 tank, ağır silahlar, savaş araçları ve 750 asker gönderileceğini açıklamıştı.

Baltık ülkeleri, Kırım’ın Rusya’ya katılmasından ve Ukrayna’nın doğusunda ortaya çıkan olaylardan sonra ABD’den gelecek tank ve zırhlı araçlarla ordusunu güçlendirmeyi amaçlıyor.

Moskova’nın bu adımını değerlendiren strateji uzmanlarına göre Rusya, ABD’nin kuşatma politikalarına ciddi anlamda karşılık vermeşe hazırlanıyor. ABD’nin Baltık ülkelerine asker anlamda girmesi durumunda Rusya da askeri karşılık verecek.

02.07.2015