ABD STRATEJİK BELGESİ'NDE DÜŞMAN ÜÇ ÜLKE

ABD yeni Ulusal Askeri Stratejisi’ni açıkladı. Strateji, önümüzdeki orta ve uzun vadede tehdit algısını ve olası krizleri ortaya koyması açısından önemli. Yeni Ulusal Askeri Stratejisi’nde Pentagon’un tehdit değerlendirmesinin aşırıcılık yanlılarından ziyade ‘düşman devletlere’ yöneldiği görülüyor. Bu ülkeler ise Rusya, Çin ve K. Kore.

Celal ÇETİN

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Martin Dempsey tarafından açıklanan stratejide, ‘dünyanın en güçlü ülkesi’ olarak tanımlanan ABD’nin, elini güçlendiren avantajlarının bazı unsurlar tarafından ‘sınandığı’ savunuldu.

Bununla birlikte yeni stratejide ‘revizyonist devletler’ olarak tanımlanan Rusya, İran, Çin ve Kuzey Kore’nin ABD ve müttefikleri için ‘doğrudan bir tehdit’ oluşturmadığı ifade edildi.

Öte yandan ülkenin stratejisinde uluslararası güvenliğin önündeki en büyük tehdit IŞİD olarak gösterilse de Pentagon’un strateji odağı aşırıcılık yanlılarından, Kuzey Kore ve Çin gibi “düşman devletlere” doğru kaymış görünüyor.

Bunların en başında da ülkenin ‘eski dostu’ Rusya geliyor. Moskova’yı Ukrayna’daki kriz nedeniyle suçlamayı sürdüren Pentagon tarafından yayımlanan stratejide; “Rusya uyuşturucu ve terörle mücadeleye belli bir katkı sunmuş olsa da komşu ülkelerin egemenliğine birçok kez saygısızlık gösterdi (…) Rusya’nın askeri eylemleri bölgesel güvenliği hem doğrudan ve hem de dolaylı güçlerin aracılığıyla tehdit ediyor” değerlendirmesinde bulunuluyor.

Rusya’nın, Orta Menzilli Nükleer Silah Anlaşması’nı tehdit etmekle de suçlandığı belgede, 2002’de Balistik Füze Anlaşması’ndan çekilen ABD’nin 2. Dünya Savaşı sonrası imzalanmış kilit bir silah anlaşmasından çekilen ilk ülke olduğuna ise değinilmedi.

“Rusya’nın çevresine yönelik saldırganlığı nedeniyle” NATO'nun kolektif güvenlik bakımından ‘hayati öneme’ sahip olduğu savunulan belgede, İttifak’ın Rusya sınırlarına doğru genişlemesinin sebebiyle ilgili de somut bir gerekçe gösterilemedi.

02.07.2015