ABD RUSYA’YI KUŞATMAKTA KARARLI

ABD’nin Rusya’yı kuşatmak amacıyla Doğu Avrupa ülkelerini askeri açıdan güçlendirme planları gerilimi artırıyor. ABD 250 tank ve ağır askeri teçhizatı içlerinde Baltık ülkelerinin de bulunduğu altı Avrupa ülkesine konuşlandırarak NATO müttefiklerine Rusya’ya ve terörist saldırılara karşı koruma güvencesi vermeyi düşünürken Batı Avrupa’nın bu planlara sıcak bakmadığı ortaya çıktı.

 Celal ÇETİN

Berlin’de yaptığı açıklamada Amerika’nın, Rusya’nın Ukrayna’da gösterdiği tutumuna karşı hem askeri hem de politik önlemlere başvuracağını söyleyen ABD Savunma Bakanı Ash Carter, Estonya’nın başkenti Talin’de ise Baltık ülkelerinin Bulgaristan, Romanya ve Polonya’yla birlikte askeri teçhizatları kabul ettiklerini açıkladı. Carter, askeri teçhizatın bölgede yapılacak askeri eğitim ve tatbikatlar için değişik yerlere kaydırılabileceğini söyledi.

Rusya’nın Kırım Yarımadası’nı ilhakından sonra, NATO liderleri doğu Avrupa’daki askeri tatbikatların sayısını artırmayı kabul etti. Aynı şekilde birliklerle askeri teçhizatın konuşlanma yerlerinin de çeşitlendirilmesi kararlaştırıldı. Kırım’ın işgalinden sonra alınan bir diğer karar da askeri teçhizatın acil bir durumda kullanılmak üzere bu ülkelerde konuşlandırılmasıydı.

Askeri teçhizatın tam olarak nerelere konuşlandırılacağı hakkında detay vermeyen Carter, yeni teçhizatın “sabit” olmayacağını ve “Avrupa’da bulunan güçlere daha iyi eğitim ve hareketlilik kazandırmak maksadıyla” gönderileceğini söyledi. Amerika’nın varlığının “kalıcı” ve “çevik” olacağını da sözlerine ekledi.

Carter ayrıca, müttefiklerin siber saldırılara karşı sanal savunma stratejilerini geliştirmek için, Amerika’nın Estonya’da bulunan NATO Siber Merkezi’yle ortak çalışacağını söyledi.

Berlin’de açıklama yapan Carter, ne Soğuk Savaş yıllarına dönmek gibi bir arzularının olduğunu ne de Rusya ile yeni bir kriz yaşamak istediklerini söyledi. Bakan Carter, Rusya’ya uygulanan ekonomik yaptırımların da istenilen sonuçları verdiğini bildirdi.

Carter, NATO savunma bakanlarıyla Çarşamba ve Perşembe günü Brüksel’de biraraya gelerek, Rusya’nın Ukrayna’ya ait Kırım’ı ilhakına ve Ukrayna’daki ayrılıkçılara verdiği desteğe karşı nasıl bir tavır alınması gerektiğini tartışacak.

Batının Rusya ile düşman olmak istemediğinin altını çizen Carter, ancak yeri geldiğinde Batı’nın, kendini savunacağını söyledi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de Pazartesi günü, NATO’nun acil müdahale gücü personelini 13 binden 30 veya 40’bine çıkarmayı planladığını açıkladı.

Amerika’nın planı gerçekleşirse bu Rusya’nın yeni saldırgan politikalarına en güçlü tepki olacak.

RUSYA SESSİZ KALMAYACAK

Amerika’nın geçtiğimiz hafta doğu Avrupa ve Baltık ülkelerinde yeni askeri teçhizat konuşlandırma planını açıklamasından sonra, bir Rus savunma bakanlığı yetkilisi bunun Amerika’nın Soğuk Savaş sonrası Rusya’ya karşı aldığı en saldırgan tutum olacağını söylemişti.

Geçtiğimiz hafta ayrıca, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın 40 yeni kıtalararası balistik füzesini envanterlerine ekleyeceğini açıklamıştı.

AVRUPA ABD’YE SOĞUK

Öte yandan yeni bir anket Batı Avrupa’nın NATO’nun doğusundaki üyelerini koruma konusunda isteksiz olduğunu ortaya koydu. Pew Araştırma Merkezi’nin anketine göre NATO’nun Batı’daki üyelerinde halkın sadece yarısı, ülkelerinin doğu müttefiklerini korumak amacıyla Rusya’yla savaşı göze alması gerektiğini düşünüyor.

İngiltere Birleşik Hizmetler Ensititüsü Araştırma Direktörü Malcolm Chambers’e göre Rusya’nın bir NATO ülkesine saldırması durumunda kamuoyunun görüşlerinde hızlı bir değişiklik olması beklenebilir. NATO üyeleri böyle bir durumda ittifakın en temel şartı olan karşılıklı savunma koşuluna uymak için ciddi bir baskı hissedebilir. Pawel Swidlicki Açık Avrupa Araştırma Grubu’na göre ise, NATO’nun herhangi bir itibara sahip olabilmesi için böyle bir durumda tepki vermesi gerekir. Bu nedenle Rusya, NATO’yu kışkırtma konusunda son derece temkinli olacaktır.

Swidlicki Rusya’nın saldırgan politikalarının Doğu Avrupa’da Rus karşıtı duyguları güçlendirerek kendisine zarar verdiğini ve Finlandiya gibi NATO üyesi olmayan ülkelerde de ittifaka katılmayı gündeme getirdiğini belirtiyor.

Uzmanlar, Rusya’nın kışkırtıcı hamlelerle NATO’nun tepkisini ölçmeye devam etmesini, buna karşılık NATO’nun da önlem almayı sürdürmesini bekliyor. Ancak çoğu uzman iki tarafın da yeniden canlanan bu rekabetin savaşa dönüşmesini istemediğinin altını çiziyor.

NÜKLEER SİLAHLANMA BAŞLIYOR MU?

Washington’ın Avrupa’ya nükleer füze yerleştirmeyi planlayıp planlamadığına dair tartışmalar hakkında ABD’den bir açıklama geldi. Ülkenin NATO’daki Daimi Temsilcisi Douglas Lute, “şu anda böyle bir planlarının olmadığını” söyledi.

Brüksel’de bir gazetecinin ABD’nin Avrupa'ya nükleer füze konuşlandırıp konuşlandırmayacağına dair sorusunu yanıtlayan Lute, “Avrupa’ya 30 yıl öncesinde olduğu gibi yeniden nükleer silah konuşlandırmak gibi bir planımız şu an için yok” dedi.

ABD’nin Avrupa’ya yeniden nükleer füze konuşlandırabileceğine dair haberler ilk kez haziran başında AP haber ajansında yer almıştı.

Son olarak da Alman Der Spiegel dergisi, “Rusya’nın Orta Menzilli Nükleer Silah Anlaşması’nı ihlal ettiğini savunup buna karşılık Avrupa’ya nükleer füze yerleştirmeyi planlayan ABD’nin buna Almanya ve Fransa’yı ikna edemediğini” yazmıştı.

23.06.2015