RUSYA’NIN NÜKLEER FÜZE KARARI KORKUTTU

NATO ile Rusya arasında tansiyon giderek yükseliyor. Putin’in ülkesinin nükleer füze envanterine 40 yeni nesil balistik füze ekleneceğini açıklamasının ardından NATO bu kararı kınadı. Öte yandan Rusya tehdidi gerekçesiyle Avrupa’ya ağır silahlar yerleştirmeye hazırlanan ABD, silahları tam olarak hangi ülkelerde konuşlandıracağına karar vermedi.

Celal ÇETİN

Başkent Moskova yakınlarındaki Kubinka bölgesinde düzenlenen Uluslararası Askeri Teknoloji Fuarı Armiya 2015’in açılış töreninde konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin nükleer silah kapasitesini artıracaklarını söylemişti.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise Putin’in nükleer füze adımının tehlikeli olduğunu belirterek, “Rusya’nın nükleer savaş tehdidi haksızdır. Bu, istikrar bozucudur ve tehlikelidir” dedi.

Vladimir Putin’in sözleri Amerika Birleşik Devletleri’nin NATO aracılığıyla Doğu Avrupa ülkelerine askeri teçhizat ve ağır silah gönderme kararı sonrasında geldi.

Rus yetkililer de Amerika’nın Doğu Avrupa’da askeri varlığını artırmasının yeni silahlanma yarışını tetikleyeceği uyarısında bulunmuştu.

NATO FİKİR DEĞİŞTİREBİLİR

Öte yandan ABD’nin fikir değiştirip ağır silahları Almanya’ya yerleştirebileceği belirtiliyor. ABD’nin Avrupa’daki Kara Kuvvetleri Komutanı Hodges, Pentagon’un Doğu Avrupa ve Baltık ülkelerine göndermeyi planladığı ağır silahları Almanya’ya yerleştirmesinin ihtimal dahilinde olduğunu söyledi.

Rusya tehdidi gerekçesiyle Avrupa’ya ağır silahlar yerleştirmeye hazırlanan ABD, silahları tam olarak hangi ülkelerde konuşlandıracağına karar vermedi. Olası noktalar arasında Baltık ve Doğu Avrupa ülkelerinin adı geçerken, ABD’nin Avrupa’daki Kara Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Ben Hodges, zırhlı araç ve ağır silahların Almanya’ya yerleştirilmesinin de olası olduğunu açıkladı. Hodges, “Ağır silahların nereye yerleştirileceği konusunda nihai kararı verecek kişi ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, "Tüm ekipman Almanya’ya yerleştirilebilir” ifadelerini kullandı.

KARAR 25 HAZİRAN’DA AÇIKLANACAK

Hodges, Almanya’nın Grafenwöhr ve Mannheim kentlerindeki askeri üslerde ABD askerlerinin görev yapması nedeniyle, silahların bu ülkeye yerleştirilmesinin daha işlevsel olacağını söyledi. Ağır silahların Doğu Avrupa ülkelerine yerleştirilmesinin de ihtimal dışı olmadığını dile getiren yetkili, nihai kararın 24-25 Haziran tarihlerinde Brüksel’de yapılacak NATO Savunma Bakanları toplantısında duyurulacağını açıkladı.

New York Times gazetesi, Pentagon kaynaklarına dayandırdığı haberinde, ABD’nin Rusya’dan gelebilecek olası saldırılara karşı Doğu Avrupa’ya ağır silahlarla birlikte yaklaşık 5 bin Amerikan askeri yerleştireceğini iddia etmişti. Gazetenin haberinde ağır silah ve askerlerin, Letonya, Litvanya, Estonya, Polonya, Romanya, Bulgaristan ve Macaristan gibi ülkelere konuşlandırılabileceği belirtilmişti.

Washington yönetiminin bu planına sert tepki gösteren Rusya, NATO’nun doğu hattına ABD tarafından askeri teçhizat yerleştirilmesinin Rusya-NATO arasındaki baz anlaşmasının baltalanmasına neden olacağı uyarısı yapmıştı.

PUTİN’DEN ÇOK SERT TEPKİ

Finlandiya Cumhurbaşkanı'nı ağırlayan Rusya lideri Putin, NATO’nun Rusya topraklarını tehdit etmesi halinde aynı şekilde karşılık vereceklerini söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto ile düzenlediği ortak basın toplantısında ABD’nin Baltık ve Doğu Avrupa ülkelerinde 5 bin asker, tank ve ağır silah yerleştirme planlarına tepki gösterdi. Tehditlere boyun eğmeyeceklerinin altını çizen Putin, “Rusya, başka ülkelerin sınırlarına yaklaşmıyor, NATO ise Rusya’nın sınırlarına doğru yaklaşıyor. Gelişmeleri yakından takip ediyoruz ve her şeyi analiz ediyoruz. Şu an için endişeye yol açacak bir durum olduğunu söyleyemem. Ancak topraklarımıza yönelik tehdit oluşması durumunda, bu tehdide karşı koymak için ordumuzu modern silahlarla donatarak, askerlerimize gerekli eğitimi veririz” uyarısı yaptı.

Rusya’yı NATO’nun faaliyetlerinden ziyade Avrupa’da kurulması planlanan füze savunma sisteminin daha çok tedirgin ettiğinin altını çizen Putin, bunun çok ciddi bir stratejik hamle olduğunu söyledi.

17.06.2015