“KÜRTLER, İSRAİL’İN FİLİSTİN’E YAPTIĞINI YAPIYOR”

İngiliz The Times gazetesi, Hannah Lucinda Smith imzalı haberinde, Tel Abyad’da yenilen IŞİD militanlarının sakallarını keserek Türkiye’ye kaçtığını açıkladı. Gazete, kentten kaçan halkın YPG’nin bu zaferini pek de sevinçle karşılamadığını ve göçe zorlandığını yazdı.

Celal ÇETİN

Suriye sınırındaki Tel Abyad Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) kontrolündeyken, Türkiye tarafındaki bir kıyafet mağazasının bölgeye gidenlere çok sayıda burka sattığını yazan The Times, şimdi de yenilen IŞİD üyelerinin kimliklerini gizleyerek Türkiye'ye kaçmaya ve izlerini kaybettirmeye çalıştıklarını öne sürdü:

“Kürt kuvvetleri kenti ele geçirmeden saatler önce çoğu IŞİD militanı güneye, Suriye’de en güçlü oldukları şehir Rakka’ya kaçtı. Bazıları ise Kürt Halk Koruma Birlikleri (YPG) bayrağını dikmeden Türk yetkililere teslim oldu. Bir kısmının ise sakallarını keserek diğer mültecilerle birlikte Türkiye'ye girdiği belirtiliyor.”

BAZILARI KONUŞMAKTA ÇOK İSTEKLİ

Bu arada Tel Abyad’dan kaçan militanlardan bazılarının gazetecilerle memnuniyetle konuştuğu belirtilirken, bazılarının da sessiz kaldığı ve yüzlerindeki yeni yaraların dikkat çektiği belirtildi.

“İSRAİL’İN FİLİSTİN’E YAPTIĞINI KÜRTLER BİZE YAPIYOR”

Öte yandan IŞİD’in büyüsünün bozulduğunun altını çizen The Times, kentten kaçan halkın YPG’nin bu zaferini pek de sevinçle karşılamadığını ve göçe zorlandığını yazdı:

“Kürtlerin üç hafta süren Tel Abyad kuşatması sonucunda binlerce kişi yerinden edildi; çoğu YPG’nin evlerini ve tarlalarını yakarak onları gitmeye zorladığını söylüyor. Çiftçi Halil el-Dam ‘Ben gitmeden önce tarlalarımı ateşe verdiler. Kürtler bize İsrail'in Filistin'e yaptığını yapıyor’ diyor.

TEL ABYAD HALKI: KOALİSYON KÜRT DEVLETİ KURMAK İSTİYOR

ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyon, sahadaki doğru ortağın seküler, Batı’ya bakan ve ideolojik olarak IŞİD’le savaşan Kürtler olduğunu düşünüyor. Ancak Tel Abyad’dan kaçan Sünni Araplar için bu durum, radikalleri yenmekten çok Kürtlerin devlet kurmasına yönelik bir yardım olarak görülüyor.”

17.06.2015