MİT TIR’LARI AKP’NİN PRANGASI OLACAK

Adana’da durdurulan ve ilaç kutularının altından Suriye’yedeki terörist gruplarına gönderilmek istendiği iddia edilen mühimmatın çıktığı MİT tır’ları AKP için uluslararası prangaya dönüşüyor. Uluslararası ceza kapsamına sokulma ihtimali bulunan silahların, zamanı geldiğinde kullanılmak üzere not edildiği belirtiliyor.

Celal ÇETİN

Adana’da durdurulan MİT tır’larında ortaya çıkarılan mühimmatın Suriye’deki terör gruplarına gönderilmek istendiği iddia ediliyor. AKP hükümetinin önce içinde ilaç olduğunu açıkladığı, sonra mühimmatın Türkmenler’e gönderildiğini söylediği mühimmat hükümetin başına iş açacak gibi görünüyor.

BM’nin, “Suriye’de savaşan gruplara silah gönderilmesine karşıyız” açıklamasına yol açan olayın ABD ve Batı başkentlerinde not edildiği, zamanı gelince AKP hükümetine karşı kullanılacağı iddia ediliyor.

Buna göre “Türkiye’nin IŞİD’le mücadelede uzlaşmaz tavrı” MİT tır’ları üzerinden kırılacak. Hava saldırıları ve Irak ordusu ile durdurulamayan IŞİD için güçlü bir kara harekatına ihtiyaç var. Ayrıca eğit-donat planlarında Türkiye (AKP hükümeti) hala önce Esad rejiminin devrilmesini önşart olarak öne sürüyor. ABD ise IŞİD’le mücadalesini birinci öncelikli görüyor.

7 haziran seçimlerinden sonra, olası sonuçlara göre Washington ve diğer avrupa başkentleri MİT tır’ları silahını masaya koyacak. Eğer AKP hükümeti şartlarından vazgeçmez ve IŞİD’le mücadelede “daha etkin” müdalede etmezse, “terörist gruplara silah desteği sağlama” suçlaması ile karşı karşıya kalacak.

Terör gruplarını desteklemek, teröristlere yardım etmek uluslararası suç kapsamına giriyor. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, gerektiğinde uluslararası yargılama kararı alabiliyor. Eski Yugoslavya ve Ruanda Uluslararası Ceza Mahkemeleri bu uygulamaya örnek gösteriliyor. Her iki mahkemenin meşruiyeti de BM şartı’nın barışa yönelik tehditler, barış ihlalleri ve saldırı eylemleri konulu (Roma Statüsü) 7. bölümüne (İnsanlığa Karşı Suçlar) dayandırılıyor.

Bu çerçevede Suriye’de yaşanan insanlık dramı, terörizm Roma Statüsü 7. Bölümü’ne rahatlıkla sokulabilir. BM Güvenlik Konseyi’nde, Suriye’de insanlığa karşı işlenen suçların araştırılması kararı, tehlikeli bir sürecin başlangıcı olabilir ve savaş suçları mahkemesine kadar gidebilir.

AKP hükümetinin ve karar vericilerin böyle bir tehlikeyi göze alması beklenmiyor. Geriye tek bir seçenek kalıyor, “IŞİD’le mücadelede istenen her türlü desteği vermek…”

03.06.2015