NATO RUSYA’YI TAHRİKE DEVAM EDİYOR

ABD ve İngiltere dahil 13 ülke, Baltık devletleri ve Polonya’da 19 gün sürecek bir askeri tatbikata başladı. Baltık ülkeleri ve komşu Rusya ile ilişkilerin askeri anlamda gerildiği bir dönemde gerçekleşen tatbikatta, hava ve kara güçlerinin ortak manevralar gerçekleştireceği belirtildi. Washington’un, Ortadoğu’daki hataları Doğu Avrupa’da tekrarladığı görülüyor. Ancak bu kez gerilimin boyutları küresel bir savaşa yol açabilecek noktaya yaklaşıyor.

Celal ÇETİN

“Saber Strike” adı verilen tatbikata NATO üyesi ülkelerden 6000 askerin katıldığı açıklandı. NATO’ya katıldığı 2004’ten bu yana gerçekleşen en geniş askeri tatbikata ev sahipliği yapan Litvanya’dan Komutan Almantas Leika, Saber Strike tatbikatının “bölge ülkeleri arasındaki dayanışmaya” işaret ettiğini savundu.

Litvanya, Letonya ve Estonya’nın, “Rusya'nın ülkelerini dört saatte işgal edebileceğini” öne sürerek topraklarına daimi NATO güçleri yerleştirilmesini talep edeceği iddiası geçtiğimiz günlerde basına yansımıştı. Letonya, iddianın ardından bu yönde adım atarken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Litvanya ile iyi komşuluk ilişkileri geliştirmeye hazır olduklarını belirterek, bu tavrı Vilnius’dan da beklediklerini söylemişti.

Öte yandan Moskova, Doğu ile Orta Avrupa'da daimi askeri üs kurulmasının 1997 tarihli NATO-Rusya Kurucu anlaşmasını ihlal edeceğini söylüyor.

Bu arada NATO’nun Polonya’nın Almanya sınırı yakınlarında bulunan Szczecin kentindeki üssüne 200 askerin daha gönderileceği belirtildi. Alman General Lutz Niemann da Szczecin’deki askeri personelin sayısının 2018’e kadar iki katına çıkarılacağını söyledi.

RUSYA’NIN KOMŞULARI NATO’NUN TUZAĞINDA

Öte yandan ABD ve Batı tarafından Rusya’ya karşı kışkırtılan Doğu Avrupa’nın bazı ülkeleri, NATO ve Batı yanlısı girişimlerini artırıyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Pyotr Poroşenko, “Ulusal Güvenlik Strateji Belgesi”ni onayladı. Stratejinin ana hedefleri arasında “Ukrayna’nın Avrupa Birliği’ne entegrasyonu ve NATO’ya üyelik koşullarının oluşmasını sağlamak” ilk sırada yer alıyor.

Polonya Savunma Bakanı Tomasz Siemoniak da, ABD’ye gerçekleştirdiği ziyaret sırasında Polonya’nın 2016 yılında Varşova’da düzenlenecek NATO Zirvesi’nin kurumun yapısında değişikliklerin yapılmasıyla sonuçlanmasını istediğini açıkladı.

Bu değişiklikler sayesinde NATO mevcut olan tehditlere daha etkili bir şekilde karşılık verebilecek. Polonya Savunma Bakanı, NATO’nun doğudaki üye ülkelerinde güvenlik  durumunun sürekli olarak kötüleştiğine dikkat çekti.

Letonya Bakanlar Kurulu ise, ülkede kalıcı NATO kuvveti konuşlandırılmasını öngören kararı onayladı. Letonya Başbakanı Laimota Straujuma, Litvanya ve Estonya’nın da NATO’dan kalıcı kuvvet talebinde bulunacağını kaydetti.

GERİLİM ARTIYOR

Moskova-NATO ilişkileri, Doğu Ukrayna’daki (Donbass) kriz nedeniyle gergin bir dönemden geçiyor.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg yaptığı bir açıklamada, IŞİD terör örgütü gibi küresel tehditlere rağmen, İttifak’ın “Rusya ile olan işbirliğini yeniden başlatma gibi bir planı olmadığını” belirtmişti. Stoltenberg bunun aksine, Doğu Avrupa’daki NATO güçlerini pekiştireceklerini söylemişti.

Uluslararası düzeyde tanınan ABD'li istihbarat uzmanı John Schindler’e konuşan bir NATO yetkilisi, “Muhtemelen bu yaz savaşta olacağız. Eğer şansımız varsa, bu bir nükleer savaş olmaz” dedi.

Kaynağının adını açıklamayan Schindler, dünya çapında bir çatışma olasılığının hızla arttığına dikkat çekti. NATO yetkilisinin açıklamasının geniş şekilde tartışıldığı Amerikan basınında, çatışmaların ABD ile Rusya arasında yaşanabileceği kaydedilirken, Çin’le yükselen tansiyon da yakından izleniyor.

NATO tatbikatına Rusya’yla Akdeniz’de tatbikat yaparak cevap veren Pekin, Güney Çin Denizi’nde de ABD’nin Asyalı müttefiklerini taciz etmeyi sürdürüyor. ABD, Güney Çin Denizi’nde bölge ülkeleriyle seri tatbikatlar düzenlerken, Çin de Asya sularındaki adalarla ilgili egemenlik iddialarını devam ettiriyor.

NATO (ABD) YİNE YANLIŞ YAPIYOR

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya’nın nükleer savaş tehditlerinin kabul edilemez, istikrar bozucu ve tehlikeli olduğunu söyledi. Stoltenberg, Avrupa-Atlantik güvenliği için bir dönüm noktasında bulunduklarına işaret ederek, birçok zorlukla karşı karşıya bulunduklarını ve güvenliklerinin tehlikede olduğunu kaydetti.

Arap Baharı’nın şiddetli kışa döndüğü, başarısız ve zayıf olan ülkelerin bölgenin istikrarını bozduğu, mezhepsel çekişmelerin yaşandığı, IŞİD gibi şiddet yanlısı aşırılıkçıların terör estirdiği ve birçok insanın bölgeden kaçmak isterken bazılarının da savaşmayı tercih ettiğini hatırlatan Stoltenberg, dolayısıyla güneyden gelen tehdidin karmaşık ve çeşitlilik gösterdiğini ifade etti.

NATO Genel Sekreteri’nin açıklamaları ABD’nin yanlış politikalarının yansıması olarak kabul ediliyor. Uluslararası uzmanlar, Genel Sekreter’in Ortadoğu’da şikayet ettiği istikrarsızlığın asıl kaynağının ABD politikaları olduğunu hatırlatıyor. Uzmanlara göre Arap Baharı ile Ortadoğu’yu ateşe atan ABD, öngöremediği yıkımlarla karşı karşı kaldı.

Ortadoğu’da kaosun ABD ve Batı’nın çıkarlarını tehdit etmesi üzerine politika değişikliğine gitmek zorunda kalan Washington’un, aynı hataları doğu Avrupa’da tekrarladığı görülüyor. Ancak bu kez gerilimin boyutları küresel bir savaşa yol açabilecek noktaya yaklaşıyor.

ABD ve Batı’da da dile getirilen 3. Dünya Savaşı ihtimali korkutuyor. Bu durum, ABD’nin dünyayı yıkıcı bir savaşa sürüklemesi olarak kabul ediliyor. Washington’un Çin, Rusya, Hindistan, İran ittifakı ile başedemeyeceğini anlaması, gerilimi artırmak yerine uzlaşı ve barış politikalarını tercih etmesi, sadece bölge ülkeleri için değil kendisi için de yaşamsal önem taşıyor. Nükleer boyutta bir küresel savaş ABD anakarasını da vuracaktır. 

03.06.2015