REUTERS: MİT TIRLARI İSLAMCILARA SİLAH TAŞIYOR

Reuters ajansı, “MİT’in mühimmat yüklü TIR’ların Suriye’de radikal İslamcıların kontrolündeki bölgelere gönderilmesine yardım ettiği” iddialarına dair özel bir haber yayınladı.

Celal ÇETİN

Durdurulan MİT TIR’larına ilişkin haberde, “MİT çalışanlarının eşlik ettiği kamyonlarda roket parçaları, mühimmat ve yarı işlenmiş havan toplarının Suriye'ye taşındığı” öne sürüldü.

Reuters, Kasım 2013 tarihinde Adana’da yakalanan TIR ile 1 Ocak 2014 ve 19 Ocak 2014 tarihlerinde Hatay ve Adana’da MİT TIR’larının durdurulmasına ilişkin davaya dair haberinde şu ifadeleri kullandı: “Roket parçaları, mühimmat ve yarı işlenmiş havan topları, MİT çalışanlarının eşlik ettiği kamyonlarla Suriye’nin İslamcıların denetiminde olan bölgelerine taşındı.”

Haber, dava kapsamında dinlenen bir jandarma subayı ve savcının ifadelerinin yanı sıra durdurulan TIR’lardan birinin şoförünün anlattıklarına dayandırıldı.

SAVCILARIN AVUKATI: SUÇ, DEVLET SIRRI OLAMAZ

Görevden alınan savcılar Özcan Şişman ve Aziz Takçı’nın avukatı Alp Değer Tanrıverdi de Reuters’a verdiği demeçte, “Hukukun ayaklar altına alındığı bu süreci açıklamak mümkün değil. Bir suç devlet sırrı olarak nitelenemez” dedi.

Savcılık raporuna göre ilk TIR yakalanabilmesine rağmen, MİT yetkililerinin polisi tehdit etmesi ve arama yapılmasına fiziksel anlamda direnmeleri nedeniyle diğer üçü ‘yolculuğuna’ devam etti.

Haberde, Reuters’in konuşmayı denediği devlet yetkililerinin görüş belirtmediği kaydedildi.

KALIN: TÜRKİYE SİLAH YOLLAMADI

SETA Vakfı’nın yıllık olağan toplantısına katılmak üzere Washington’a gelen Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise, Türkiye’nin Özgür Suriye Ordusu’na silah yollayıp-yollamadığı konusundaki bir soruya, “Bu iddiaların neye dayanarak ortaya atıldığını bilmiyorum ama Türkiye hiçbir zaman hiçbir gruba silah yollamadı” karşılığını verdi.

HACKER GRUBU GİZLİ BELGELERİ YAYIMLADI

Bir hacker grubu twitter hesabından MİT tırlarıyla ilgili şok edici belgeler yayınladı. Bir AKP’li Bakan’ın Danışmanı'nı hackleyerek ele geçirdiği belgeleri yayınlayan hacker LazepeM şok edici bilgi ve belgeleri paylaştı.

TIRLAR EL-KAİDE’YE GİDİYORMUŞ

Hacklenen belgelerde, Jandarma komutanlığının fezlekesi dikkat çekiyor. Fezlekede ‘tırların El-Kaide’ye gittiği’ vurgulanıyor.

TIR’LARDA BATTANİYE DEĞİL MÜHİMMAT OLDUĞU BELGELENDİ!

Paylaşılan belgelerde, çok sayıda askerin ve hatta ‘Yarbay’ düzeyinde üst düzey rütbelilerin tanıklığında gerçekleşen aramalarda, TIR’ların içinde roket başlığı olduğunun tespit edildiği ortaya çıktı.

HÜSEYİN AVNİ COŞ’TAN BÜYÜK İTİRAF

Belgeler şok edici bilgilerle dolu. Belgelere göre, Hüseyin Avni Coş olay yerine gelip, ‘Tırların Başbakan’ın talimatıyla gittiğini, ölüm pahasına bu tırlara müdahale ettirmeyeceğini’ söylüyor.

HÜKÜMET WEB SİTELERİNİ BLOKE ETTİ

Belgelerin ortaya çıkmasının ardından, hükümet sosyal paylaşım sitelerini erişimini engelledi. Hatta mahkeme söz konusu haberlerin içeriği silinmesi için hızlı bir karar çıkardı. İnternet sitelerine bu karara hemen bildirildi. Twitter hesabı LazepeM'e Türkiye'den erişime kapandı.

21.05.2015