ABD İSTİYOR, AKP PAZARLIKTA, TSK İSTEMİYOR

ABD Başkanı Barack Obama’nın IŞİD’le mücadele koalisyonu özel temsilcisi emekli Orgeneral John Allen ve yardımcısı Brett McGurk, IŞİD işbirliğini Ankara’da Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu ve diğer yetkililerle görüştü. Bu görüşmelerin perde arkası ve gizli ajanda maddeleri mehmetçiğin kullanılmasını öngörüyor.

Celal ÇETİN

Açıklamada, tarafların yabancı savaşçı geçişinin önlenmesi, IŞİD terör örgütüyle mücadele konusunda iki ülke arasındaki işbirliğinin genişletilmesi amacıyla atılacak adımları ele aldığı belirtildi.

Ankara ve Washington’un Suriye’deki öncelikler konusunda uzlaşamamasının ılımlı Suriye muhalefetinin tecrübeli savaşçılarını kapsayacak eğit-donat programının gecikmesine yol açtığı düşünülüyor. Amerika Suriye’de IŞİD’le mücadeleye öncelik verilmesini, Türkiye ise eğit-donat faaliyetlerine katılacak Suriyeli isyancıların Beşar Esat rejimiyle de savaşmasını istiyor.

ABD VE AKP’NİN GİZLİ AJANDASI

Ortadoğu’da IŞİD ve benzeri terör örgütlerini desteklemekle suçlanan AKP hükümeti, kaos ortamını ve ABD’nin sıkışmışlığını kullanmaya çalışıyor.

IŞİD terör örgütünün ABD-İsrail ortak projesi olduğu biliniyor. Ancak yaratılan canavar öyle boyutlara ulaştı ki, kontrolden çıkmaya başladı. Bu durum ABD’yi ve Batı’yı korkutuyor. Hava saldırıları ile durdurulamayan IŞİD’in Irak’ta Ramadi’yi de ele geçirmesi ile alarm verilmiş durumda. Irak Ordusu’nun IŞİD’i durduramayaacğı anlaşılınca daha etkin bir kara ordusuna ihtiyaç hasıl oldu. Bölgenin en güçlü ordusu ise sadece Türkiye’de var.

ABD’nin gizli ajandasının birinci maddesi, IŞİD’in karşısına Türk Ordusu’nu çıkarmak. Ama Washington operasyonu Irak’la sınırlı tutmak istiyor. Ki, Irak merkezi hükümetine destek sağlanabilsin.

Bu noktada “neden İran’dan yardım istenmediği” sorusu akla gelebilir. İran’ın resmen Irak’ta askeri operasyonlara başlaması İsrail’i çok rahatsız eder. Zaten gergin olan iki ülke ilişkileri krize girebilir. Ayrıca İran’ın “uslu çocuk” rolü kabul etmeyeceği biliniyor. Bir anlamda ABD’nin Türkiye’ye ihtiyacı var.

İşte bu ihtiyacı gören AKP hükümeti pazarlık masasına oturdu. AKP hükümeti tek cepheyle yetinmek istemiyor. Irak’ın yanında Suriye cephesi de açmak istiyor. Böylece Irak’ta ABD ve Batı’nın talimatlarını yerine getirirken Suriye’de Esad’a karşı kişisel savaşa girebilecek.

AKP hükümeti pazarlıkların seçimlerden önce sonuçlanması için bastırıyor. Seçimlere “Suriye’de mazlumları koruyan Müslüman devlet ve kahraman lideri” olarak girmek istiyor.

TSK’da kanadında ise “kişisel savaşa alet olmak istemiyoruz” mesajı iletilmiş durumda. Uluslararası hukuka, anayasaya, vicdanlara aykırı böyle bir maceraya siyasi anlamda karar verilirse, mevcut yasalar (hukuk değil) gereği  TSK uymak zorunda. Ama sonuçlarının ne olacağını kimse kestiremez.

18.05.2015