NATO’DAN TÜRKİYE’YE “LİDERLİK” TUZAĞI

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye’nin altı ülkeyle birlikte, Galler Zirvesi’nde kurulması kararı alınan Öncü Birlik’e liderlik etme kararı aldığını açıkladı. Bu gelişme, “Türkiye’nin hayrına olmayacak” şeklinde yorumlanıyor.

Celal ÇETİN

“Türkiye’nin altı müttefik ülke ile birlikte Öncü Birlik’in lider ülkeleri arasına katılma kararını tebrik ediyorum” diyen Stoltenberg, birliğin öncülüğünü yedi ülkenin sırasıyla üstleneceğini aktardı.

Öncü Birlik kurulması kararı, “Rusya'nın Ukrayna'nın doğusundaki faaliyetleri üzerine NATO’nun saldırılara yanıt verme kabiliyetini artırmak maksadıyla” Galler Zirvesi’nde alınmıştı. 5 bin askerden oluşan Öncü Birlik, saldırı ihtimaline karşı her an hazır tutuluyor.

RUSYA İLE İLİŞKİLER

Mevcut durumda NATO ile Rusya arasında işbirliğinin mümkün olup olmadığı ile ilgili bir soru üzerine Stoltenberg şunları kaydetti:

“NATO, Rusya’nın Kırım’daki saldırgan eylemleri, hukuksuz ve gayrı meşru bir şekilde Kırım’ı ilhak etmesi üzerine geçen baharda Rusya ile tüm fiili işbirliğini durdurma kararı aldı. Siyasi temas için kanalları açık tutmaya karar verdi. Güçlü savunma ile siyasi diyalog arasında çelişki olmadığına inanıyorum. Duruşumuz değişmedi.”

TÜRKİYE’NİN HAYRINA OLMAYACAK

RATO’nun Türkiye’ye “Öncü Birlik” için liderlik rolü biçmesinin arka planında farklı amaçların olabileceği kuşkusunu güçlendiriyor.

İran ve Hindistan destekli Rusya-Çin ittifakının Türkiye’yi de etki alanına alma ihtimali, ABD güdümlü NATO’da alarm zillerinin çalmasına yol açıyor.

Suriye krizinde istediği sonucu alamayan ve planlarını değiştirmek zorunda kalan ABD, krizi “müttefikleri” eliyle çözmeye çalışıyor. Bu noktada kullanabileceği en güçlü müttefiki Türkiye. Yeni kurulan Öncü Birlik’in liderliğine tayin edilecek Türkiye’nin NATO’nun görev alanına giren (ABD ve Batı’nın menfaatlerine aykırı) konularda aktif görev üstlenmesini isteyebilecek.

Örneğin Suriye’ye “barışın ve istikrarın sağlanması” için yapılacak bir operasyona “lider Türkiye” liderlik yapabilir.

Öncü Birlik liderliği, Türkiye’nin ABD ve Batı’nın menfaatleri için kullanılması planlarının makyajlanmış hali olarak kabul edilebilir.

14.05.2015