KERRY: ‘RUSYA’YLA DİYALOĞU AÇIK TUTMALIYIZ’

Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry Soçi’de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov’la görüşmeler yaptı. Görüşmelerde ağırlıklı Ukrayna, Suriye ve İran konularına değinildi. Kerry Soçi’deki temaslarının ardından NATO Dışişleri Bakanları toplantısına katılmak üzere Antalya’ya geçti.

Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry ve Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov görüşme sonrasında ılımlı mesajlar verdi. Kerry, Soçi’de bir araya geldiği Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’le, Ukrayna, Suriye ve İran konularında “dürüst” bir görüşme yaptığını açıkladı.

Twitter’dan açıklama yapan Kerry, “Artan küresel sorunlara yanıt vermemiz için Amerika ve #Russia (Rusya) arasındaki diyaloğu açık tutmamız gerek” diye yazdı.

Kerry, Putin’le görüşmeden önce Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ile dört saati aşan bir görüşme yaptı. Kerry’nin bu ziyareti, Ukrayna krizinin başladığı 2014 yılından bu yana Rusya’ya yapılan en üst düzey ziyaret oldu.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Kerry ve Putin’in İran’ın nükleer programı, Yemen ve Libya gibi birçok “ikili ve bölgesel konuları” konuşacaklarını bildirmişti.

Kerry’nin ayrıca görüşmede, Putin’in Ukrayna’daki Moskova yanlısı ayrılıkçıları ateşkese uymaya zorlamada ve Rusya’nın son zamanlarda Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat’a verdiği desteği azaltmadaki samimiyetini ölçeceği düşünülüyor. Amerika, Esat ailesinin 45 senedir süren siyasi otoritesinin son bulmasını istiyor.

Kerry’nin Rusya ziyareti, Washington-Moskova ilişkisinin Ukrayna ve Suriye konularındaki anlaşmazlıklarla Soğuk Savaş yılları seviyesine kadar gerilediği zamana denk geliyor. Kerry’nin bu ziyaretiyle Amerika’nın Rusya ile olan ilişkisini mümkün oldukça korumak amacıyla yaptığı gözleniyor.

Kremlin Putin-Kerry görüşmesini bir saat öncesine kadar onaylamadı. Bu durum da, Amerika-Rusya ilişkilerinin durumuna yönelik önemli ipuçları veriyor. Rusya Dışişleri Bakanlığı, ikili görüşme öncesinde yaptığı değerlendirmede ilişkilerdeki parçalanmada Washington’u suçlamıştı.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov da dört saate yakın süren toplantının ardından benzeri konulara dikkat çekti: “John’la ateşkesin sürekli ihlal edildiği konusunda hemfikirim. Ağır silahların geri çekilmesi meselesinde de her iki taraf; çoğunlukla bir taraf ihlallerde bulunuyor” dedi.

Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov, Rusya’nın Ukrayna’daki isyancılara verdiği destek nedeniyle uygulanan uluslararası yaptırımların, görüşme gündemlerinde olmadığını söyledi. Peskov, eğer konu açılırsa Rusya’nın kendi tutumunu açıklayacağını da bildirdi.

13.05.2015