RUSYA-ÇİN İTTİFAKI ABD’Yİ KORKUTTU

Rusya ve Çin’in ilk kez Akdeniz’de ortak tatbikat düzenleyecek olması, Batı basınında büyük yankı uyandırdı. Alman Der Spiegel dergisi, Rusya ve Çin’in ortak rakipleri ABD’ye karşı birleştiğini yazdı. Rusya-Çin ittifakı ABD’yi de korkuttu. ABD Dışişleri Bakanı Kerry doğrudan görüşmelerde bulunmak üzere Soçi’ye gitti.

Celal ÇETİN

Rusya ve Çin, Akdeniz’de ilk kez ortak askeri deniz tatbikatı düzenleyecek. “Deniz İşbirliği 2015” adı verilen tatbikatın açılışı, dün Karadeniz kenti Novorossiysk açıklarında yapıldı. Her iki ülkeden 10 savaş gemisinin katıldığı tatbikat,  daha sonra Akdeniz’de devam edecek ve 21 Mayıs’ta sona erecek.

Pekin yönetiminin ardından Rusya Savunma Bakanlığı da, tatbikatın herhangi bir üçüncü ülkeyi hedef almadığını açıkladı.  Öte yandan tatbikat, Rusya ve Avrupa ülkeleri arasında gerilim yaşanırken, Moskova ile Pekin ilişkilerinde yakınlaşmanın arttığı bir dönemde yapılıyor.

Rusya ve Çin savaş gemilerinin Akdeniz’e inecek olması, Batı basınında yeni güçlü Moskova-Pekin ittifakının ABD’ye verdiği bir sinyal olarak yorumlandı.

ÇİN, ABD’YE DİRENMESİ İÇİN RUSYA’YA YARDIM EDİYOR

Amerikan National Review dergisinde, “Akdeniz’deki tatbikata sadece iki tane Çin savaş gemisi katılsa bile, bu durum Çin’in Rusya'ya Amerika’nın gücüne karşı direnmesi için yardım ettiğini gösteriyor” yorumuna yer verildi. Haberde Rusya ve Çin ilişkilerinde Soğuk Savaş yıllarında görülen ‘düşmanlığın’ yerini ittifaka bıraktığı belirtildi.

Los Angeles Times gazetesi, “Doğulu dev ülkelerin yeni güçlü ittifakı, Batı’ya kendi küresel varlığını gösteriyor” diye yazdı.

TATBİKAT, BÜYÜYEN RUSYA-ÇİN İŞBİRLİĞİNİN GÖSTERGESİ

İngiliz Telegraph gazetesi, Akdeniz’de ilk kez yapılan ortak askeri tatbikatın Çin’in kendi donanmasının etki sınırlarını genişletmek istediğini gösterdiğini belirterek “Tatbikat, büyüyen Rusya-Çin stratejik işbirliğini vurguluyor” ifadelerini kullandı.

AKDENİZ’DE YENİ BİR REKABET BAŞLIYOR

Alman Der Spiegel dergisi ise Rusya ve Çin’in ortak rakipleri ABD’ye karşı birleştiğini vurguladı. Dergi, “Akdeniz’de yaşananlar, adresi ABD olan askeri gücü kanıtı olarak yorumlanabilir. Ortak tatbikat, Akdeniz’de yeni bir rekabet doğduğunu Washington’a iletiyor. Çin ve Rusya, yakın zamanda Pasifik Okyanusu’nda da ortak askeri manevralar yapmayı planlıyor” tespitlerinde bulundu.

ABD ve Batı’nın endişelerini haklı çıkaran açıklama, Rusya parlamentosunun alt kanadı Devlet Duması’nın Dışişleri Komitesi Başkanı Aleksey Puşkov’dan geldi. Puşkov, Rusya ve Çin arasında kurulan ittifakın ABD ile NATO'nun genişlemesine verilen bir cevap olduğunu söyledi.

KERRY PUTİN’İN AYAĞINA GİTTİ

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşmek üzere Soçi’ye gitti. Rusya’yı son olarak Mayıs 2013’te ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Soçi’de ilk görüşmeyi mevkidaşı Lavrov ile gerçekleştirdi.

MOSKOVA, KERRY’NİN ZİYARETİNİ SEMBOLİK ÖNEMDE GÖRÜYOR

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da Kerry’nin ziyaretinin, “Rus üst düzey yetkililerle doğrudan iletişimin sağlanması için gösterilen çabaların bir parçası” olduğu belirtilip, görüşmelerin, “Washington’ın görüşlerinin Moskova’da anlaşılmasına yönelik olduğu” ifade edilmişti.

Bu arada Rusya’dan diplomatik bir kaynak, “Kerry’nin Rusya ziyaretini bugüne kadar birçok kez iptal ettiğini” söyledi. Diplomatik kaynak ayrıca, Moskova’nın Kerry’nin ziyareti sırasında ilişkilerde “büyük bir ilerleme kaydedilmesini” beklemediğini ancak bu ziyareti ‘sembolik’ ve ‘önemli’ gördüklerini belirtti.

Kerry de görüşmeler öncesi yaptığı açıklamada, Rus mevkidaşı Lavrov ile yapacağı toplantının “sonuç getirmesini beklediğini” söyledi. 

12.05.2015