NATO - RUSYA GERİLİMİ TIRMANIYOR

NATO Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Komutanı Amerikalı General Philip Breedlove, ittifakın artık Rusya’yı ortak olarak görmediğini açıkladı. Buna karşılık NATO askeri tatbikatlarının yüzde 99’unun doğu cephesinde yapıldığını belirten Moskova, bunu, “Rusya karşıtı düşmanca eylemler” olarak değerlendiriyor. İran NATO’ya karşı oluşturulan ittifakı desteklediklerini açıkladı.

Celal ÇETİN

NATO Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Komutanı Amerikalı General Philip Breedlove, “Avrupa’daki kuvvetlerinin büyüklüğü, 20 yıl boyunca, Rusya’ya ortak gözüyle baktığımız duruma göre planlandı. Kuvvetlerimizin sayısını, Soğuk Savaş’tan bu yana en az yüzde 75 oranında azalttık” dedi. Komutan, “Şimdi Rusya’nın, ortak olmadığını sergilediğini görüyoruz” diye ekledi.

Daha önce ABD Senatosu’nda konuşan Breedlove, NATO ve Rusya askeri yönetimleri arasındaki iletişim kanallarının korunduğunu ancak nadiren kullanıldığını söylemişti.

Ukrayna ile ilgili anlaşmazlık bağlamında Rusya defalarca NATO’nun sınırları yakınında faaliyetini önemli ölçüde arttırdığını bildirirken Kuzey Atlantik ittifakı Rus askerlerin ‘sıra dışı’ etkinliğini şikayet etmişti.

NATO, resmi olarak Rusya ile işbirliğini askıya almıştı.

RUSYA TEMSİLCİLİĞİNİ KÜÇÜLTÜYOR

Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Anatoliy Antonov, Rusya’nın NATO temsilciliğinin küçültüleceğini açıkladı. Antonov, Rusya ile NATO arasındaki şu andaki ilişkilerin NATO’daki temsilcilik düzeyinde olduğunu ve Afganistan’daki işbirliği dahil bütün ortak çalışmaların durdurulduğunu söyledi.

NATO’nun Rusya sınırına yakın bölgelerde faaliyetlerini artırdığına dikkati çeken ve NATO askeri tatbikatlarının yüzde 99’unun doğu cephesinde yapıldığını belirten Antonov, bunu, “Rusya karşıtı düşmanca eylemler” olarak değerlendirdiklerini belirtti.

SSCB VE RUSYA, SÖZÜNÜ YERİNE GETİRDİ

Orta ve Kısa Menzilli Füzelerin İmhası Anlaşması’nın Rusya ve ABD arasındaki güven ve güvenliğin sağlanması açısından en önemli anlaşma olduğunu kaydeden Anatoliy Antonov, buna bakmayarak ABD’nin, Rusya’nın anlaşmanın uygulanmadığı yönündeki endişelerini göz ardı ettiğini kaydetti. Antonov, “SSCB ve Rusya iyi niyetle anlaşmayı yerine getirdi. Bu kapsamda ABD’den daha fazla füze ve fırlatma sistemini imha ettik” diye konuştu.

Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Anatoli Antonov ayrıca, Ukrayna çatışması nedeniyle NATO ile Rusya arasındaki ilişkilerde daha önce sağlanmış olan tüm ilerlemelerin çöktüğünü söyledi. NATO’nun Rusya sınırı yakınında “önceden kestirilemeyen ve meşru olmayan bir aktivite içinde bulunduğunu” kaydeden Antonov, “aynı zamanda Rusya silahlı kuvvetleri her çeşit ölümcül günahla suçlanıyor” dedi.

NATO’YA KARŞI ÜÇLÜ İTTİFAK

İran Savunma Bakanı Hüseyin Dehkan da, NATO’nun Avrupa’da konuşlandırmayı planladığı füze savunma sistemleri karşısında Rusya, Çin ve Hindistan’ın yeni bir işbirliği geliştirebileceğini açıkladı.

Moskova’daki 4. Uluslararası Güvenlik Konferansı sırasında konuşan Dekhan, “NATO’nun doğuya doğru genişleme ve Avrupa’da füze savunma sistemi kurma planlarına karşılık vermek için Rusya, İran, Çin ve Hindistan arasında çok taraflı savunma işbirliği yapılmasını destekliyoruz” dedi.

Dehkan bunun ardından Ria Novosti ajansına verdiği mülakatta ise Rusya, Çin ve İran’ın savunma meselelerini görüşmek üzere üçlü bir toplantı yapabileceğini belirtti.

S-300’LERİN YENİ VERSİYONLARINI ALACAK

İran Savunma Bakanı ayrıca, Moskova’dan S-300 füze sistemlerinin geliştirilmiş versiyonlarını teslim alacakları bilgisini verdi. Dekhan şöyle konuştu: “Rusya füze sistemini belirgin biçimde geliştirdi. Teknik açıdan öğrenmemiz gereken bir dizi nokta var.”

Rusya ve İran, 800 milyon dolar değerindeki S-300 füze savunma sistemi anlaşmasını 2007 yılında imzalamıştı. Ancak Moskova, BM’nin İran’a nükleer programı nedeniyle uyguladığı uluslararası yaptırımlar sonrası anlaşmayı askıya almıştı.

Moskova’nın İran’a yeniden silah sevk edebilmesinin önünü açan kararı ise Tahran’ın 2 Nisan’da P5+1 ülkeleri ile nükleer programı konusunda çerçeve anlaşma imzalamasını izlemişti.

AVRUPA GERİLİM İSTEMİYOR

ABD’nin kontrolünde bunulal NATO’nun Rusya’yı köşeye sıkıştıran politikaları Avrupa’yı endişelendiriyor. Avrupa’nın lideri konumundaki Almanya Başbakanı Angela Merkel, Rusya ve NATO arasındaki işbirliğine ilişkin anlaşmanın dondurulmasına karşı olduğunu açıklamıştı. Fransa Cumhurbaşkanı Hollande de, Ukrayna’nın NATO üyeliğine karşı olduklarını da söyledi.

Foreign Policy dergisi yazarı Jeffrey Tayler de, NATO ülkelerinin, Ukrayna’nın ittifaka üyelik hedefini onaylaması halinde bunun, sorumsuzluk ve provokasyon olacağını söylemişti.

Tayler, ABD Başkanı Barack Obama'nın Rusya’ya yeni yaptırımlar öngören yasayı imzalamasının, “Rusya’ya savaş ilanı” ile eşdeğer olduğunu belirtti. Rusya’ya yaptırım, Ukrayna’ya ise askeri, siyasi ve maddi destek öngören yasanın, saldırgan ve sağduyudan yoksun bir adım olduğunu vurgulayan Tayler, Batının Kiv yönetimini Rusya ile anlaşmazlığın daha da şiddetlenmesi için kullandığını da ileri sürdü.

Moskova, NATO-Rusya gerilimine rağmen Fransa, İtalya ve Yunanistan gibi bazı ittifak üyesi devletlerle savunma sanayi alanındaki işbirliğini sürdürdüğü gibi savunma harcamalarını artırmaya ve dünya genelinde silah ihracatında ilk sıralarda yer almaya devam ediyor.

11.05.2015