ASELSAN İLE TÜBİTAK ARASINDA MİLLİ SAVUNMA SİSTEMİ ANLAŞMASI

TÜYAP Fuar Merkezi’nde düzenlenen Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı IDEF’15’te milli imkanlarla üretimi yapılan Gerçek Zamanlı İşletim Sistemi’nin Aselsan’a ait Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi’nde kullanılması için Aselsan ile Tübitak arasında anlaşma imzalandı.

TÜYAP Beylikdüzü Fuar Merkezi’nde düzenlenen Uluslararası Savunma Sanayi IDEF’15’in son gününde gerçekleşen imza törenine Aselsan Genel Müdür Yardımcıları İsmet Atalar ve Mustafa Kaval ile Tübitak Bilgem Enstitü Müdürü Mehmet Sezgin katıldı. Tübitak ve Aselsan yetkilileri Gerçek Zamanlı İşletim Sistemi’nin Aselsan’a ait Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi’nde(SARP) kullanılmasına yönelik Mutabakat Muhtırasına imza attılar.

Teknolojik bağımsızlık adına bir adım daha attıklarını belirten Aselsan Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kaval, “Aselsan olarak hava savunma sistemlerimiz ve atış kontrol sistemlerimizde milli olarak geliştirdiğimiz ve görev silahlarında kullandığımız gerçek zamanlı işletim sistemini milli olarak yapma yolunda bir adım atacağız. Bir kez daha teknolojik bağımsızlık alanında önemli bir adım olacak. İmzanın Aselsan, Tübitak ve ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

08.05.2015