ESKİ FBI AJANI: ABD, ARAP BAHARI'NI GÜNAH KEÇİSİ OLARAK KULLANABİLİR

FBI’ın 11 Eylül saldırılarıyla ilgili ihmallerini ifşa eden eski Federal Büro ajanı Coleen Rowley, çarpıcı bir iddiada bulundu. Rowley, Arap Baharı’nın ardından Ortadoğu’da görülen karmaşanın Amerikan istihbarat servisleri tarafından, 2001 sonrası başlatılan ‘Terörle Savaş’ kampanyasının sonuçlarını örtmek için kullanılabileceğini söyledi.

Ortadoğu’daki şiddet olaylarının yalnızca Arap Baharı’na bağlanamayacağını belirten Rowley, bölgedeki karmaşaya neyin neden olduğuyla ilgili soruya şu yanıtı verdi: “ABD’nin illegal savaşları ve Irak, Afganistan ve Libya’da bu ülkelerin altyapılarını yerle bir eden işgaller.”

Washington’ın 11 Eylül sonrası başlatılan ‘Terörle Savaş’ kampanyası kapsamındaki faaliyetlerini de eleştiren Rowley, Ortadoğu ülkelerinde ‘yönetimleri değiştirmek için kullanılan istikrarsızlaştırma, işkence, adam kaçırma, alıkoyma gibi eylemlerin bölgede yıkıma yol açtığını’ ifade etti.

Rowley, ABD’nin bölgeye demokrasi, insan hakları ve barış götürdüğü iddialarını ise ‘saflık’ olarak tanımladı.

Eski FBI ajanı Rowley, FBI Direktörü Robert Muller’e yazdığı 13 sayfalık bir yazıyla 2002 yılında kamuoyunun gündemine gelmişti. Rowley, bu yazıda, FBI görevlilerinin ihmallerine, özellikle de 11 Eylül saldırılarına karışan 20. sanık olmakla suçlanan Faslı Zekeriya Musavi’ye ilişkin sorgulama taleplerinin üstleri tarafından görmezlikten gelindiğine dikkat çekmişti. Mektubun basına yansımasıyla Rowley, “FBI’ın kamusal vicdanı” olarak nitelenmeye başladı.

06.05.2015