MERKEL’DEN OBAMA’YA: DOSTLAR BİRBİRLERİNE KARŞI CASUSLUK YAPAR MI?

Washington ve Berlin arasında, ABD gizli servisinin Almanya Başbakanı Merkel’i dinlediğinin ortaya çıkmasının ardından başlayan güvensizlik sürüyor. Konuya ilişkin bir kez daha açıklama yapan Merkel, “Dostlar birbirlerine karşı casusluk yapar mı?” sorusunu tekrarladı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Şansölyelik binasında Çek Cumhuriyeti Başbakanı Bohuslav Sobotka ile düzenlediği ortak basın toplantısında, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) Almanya Federal İstihbarat Teşkilatı’nı (BND) kullanarak Fransız hükümetine ve AB Komisyonu’na karşı casusluk faaliyetlerinde bulunması iddialarına ilişkin gazetecilerin sorularını cevapladı.

Konudan sorumlu federal bakanlığın Parlamento Kontrol Komitesi’nde (PKGr) konuya ilişkin bilgi vermeye hazır olduğunu belirten Merkel, “Şu anda ABD ile konuyla alakalı bilgi alışverişi devam ediyor ve konu hakkında ilgili parlamento komisyonu bilgilendirildi” diye konuştu.

PKGr sayesinde BND’yi doğru bir şekilde kontrol edebildiklerini ve bunun çok önemli olduğunu ifade eden Merkel, diğer yandan haber alma servislerinin diğer adıyla gizli servislerin görevlerinin güvenliğin sağlanması için gizli kalmak zorunda olduğunu söyledi.

NSA’nın BND’yi kullanarak AB içinde casusluk faaliyetlerinde bulunma iddialarına ilişkin Merkel, “Dostların birbirlerine karşı casusluk yapıp yapamayacağı’ sorusunu ben önemli bir soru olarak buluyorum ve bence bunun cevabı böyle bir şeyin olamayacağı şeklinde olmalı” dedi.

Öte yandan Merkel, Federal Haberalma Teşkilatı’nın Amerikalı muhatabıyla işbirliği yapmaya devam edeceğini söyledi:

“İstihbarat örgütlerinin halkın güvenliğini sağlamak için gizli çalışması gerekir. Alman hükümeti, bu kurumlarının görevlerini yerine getirdiğinden emin olmak için elinden gelen her şeyi yapacaktır. Uluslararası terör tehdidi söz konu olduğunda sadece diğer istihbarat teşkilatlarıyla işbirliği yoluyla güvenlik sağlanabilir, buna NSA da dahildir.”

Federal Haberalma Teşkilatı’nın Amerikan istihbarat örgütüne yardım ettiği iddiası ise soruşturma konusu oldu. Savcılık, Alman istihbaratının Fransız hükümeti, Avrupa Birliği Komisyonu ve çeşitli Avrupalı holdingleri dinlenmesinde NSA’ya yardım ettiği iddialarını araştıracağını açıkladı.

04.05.2015