ABD RUSYA’YA KARŞI ALGI OPERASYONU YAPIYOR

Amerika’nın Avrupa Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Philip Breedlove, geçmiş deneyimlerin ışığında Rus ordusunun Ukrayna’da yeni bir askeri saldırıya hazırlanıyor olabileceği uyarısında bulundu. Uluslararası strateji uzmanlarına göre Amerikalı generalin açıklaması algı operasyonu niteliği taşıyor.

Celal ÇETİN

Orgeneral Breedlove, daha önce Ukrayna’nın doğusundaki eski ateşkesler sırasında, Rus ordusunun olası bir yeni saldırı hazırlığına girişmek üzere malzeme sevkiyatı ve eğitim gibi faaliyetlere giriştiğini gözlemlediklerini ve bunun tüm ateşkeslerde tekrarladığını hatırlattı.

Breedlove, Putin’in Ukrayna’daki bir sonraki adımının ne olacağını bilmediğini, ancak Rusya’nın tutumunun Ukrayna’nın da ötesinde bir güvenlik sorunu oluşturduğunu söyledi.

Orgeneral Breedlove, ayrıca Putin’in kişisel hedefinin ne olduğunu bilmediğini, ancak Rusya’nın Ukrayna’yı Batı güdümünden tamamen çıkarıncaya kadar baskısını sürdürmeyi düşündüğünü söylüyor.

RUSYA SAVAŞ İSTEMİYOR

Amerikalı generalin iddiasının aksine Rusya Ukrayna’da yeni bir savaş istemiyor. Uluslararası strateji uzmanlarına göre Moskova gerilim politikası yerine anlaşma zemini arıyor. Kırım müdahalesinin ölçü olmaması gerektiğini belirten uzmanlara göre Kırım ve Rus donanma üssü Sivastopol Rusya için yaşamsal önem taşıyordu ve müdahale etmek zorundaydı.

Ancak Ukrayna’da devam edecek olan bir gerilim Rusya için de istikrarsızlık anlamı taşıyor. Bu nedenle Moskova Kiev’le görüşmeye hazır. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya'nın yeni bir Soğuk Savaş istemediğini açıkça dile getirmişti. Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in sözcüsü, Kremlin’in Ukrayna konusunda Batı ile aralarında derin bir görüş farklılığı bulunmasına rağmen, ortak bir zemin bulunabileceğini umduğunu söylemişti.

Uzmanlara göre Amerika’nın Avrupa Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Philip Breedlove’in açıklamasını algı operasyonu olarak kabul etmek gerekiyor. ABD, Ukrayna’yı Rusya’ya karşı kışkırtma politikalarına devam edecek. Rusya’nın alabileceği karşı tedbirleri etkisiz hale getirmek ve Rusya’yı suçlayabilmek için altyapı hazırlanıyor.

Ancak Moskova’da eski dünya liderlerini ağırlayan Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, farklı bir izlenim vermeyi tercih ediyor. Eski Başkan Jimmy Carter, Rusya’nın Minsk’te varılan ateşkes anlaşmasına bağlı olacağı açıklamasından memnun olduğunu açıkladı. Ateşkes, ayrılıkçı mücadelenin yaşandığı Ukrayna’nın doğusunda askeri faaliyetlerin aşamalı olarak indirgenmesi ve krize siyasi çözüm bulunmasını amaçlıyor.

Carter, “Rusya’nın gerçekten bütün sorunun çözüldüğünü görmek istediğinden kuşku duymuyoruz” diye konuştu. Carter ayrıca, Ukrayna sorununu çözmede Minsk anlaşmasını uygulamaya koymanın atılacak en doğru adım olduğunu söyledi.

Minsk anlaşması Şubat ayında Fransa, Almanya, Rusya, Ukrayna ve Rusya yanlısı ayrılıkçılar arasında imzalanmıştı. Ateşkes Rusya’dan gönderilen yabancı savaşçıların ve ağır silahların Ukrayna’dan çıkarılarak, soruna uzun ve kalıcı hukuki ve siyasi bir çözüm getiriyor.

04.05.2015