ABD’DEKİ İSYAN ATEŞİ BÜYÜYOR

Amerika Birleşik Devletleri’nin Baltimore kentinde polis müdahalesi sonucunda hayatını kaybeden Freddie Gray’in cenazesi sonrası Baltimore sokakları karıştı. Cenaze sonrasında polis şiddetini protesto gösterileri polisle çatışmaya dönüştü, 7’si güvenlik görevlisi çok sayıda kişi yaralandı. Sokaklarda araçlar ateşe verilirken, bazı mağazalar da yağmalandı.

Maryland eyaleti Valisi Larry Hogan, Baltimore’da olağanüstü hal ilan etti, çıkan ayaklanma ve şiddet olaylarına müdahale etmesi için Ulusal Muhafız birliklerini görevlendirdi. Belediye Başkanı Stephanie Rawlings-Blake tüm hafta boyunca gece sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Olayların yalnızca yerel tepki kaynaklı olmadığını iddia eden Vali Hogan,  “Ülkenin farklı yerlerinden halkı sokağa dökmek için provokatörlerin geldiğini ve çetelerin de ortaya çıktığını görüyoruz. Geçen gün bir grup tümüyle barışçı bir protesto gösterisi düzenlemişti, bu tamamen farklı, talihsizlik” değerlendirmesinde bulundu.

Baltimore Emniyeti, gençlerin attığı taş, tuğla, şişe ve diğer nesnelerin 15 polisin yaralanmasına yol açtığını bildirdi. Televizyon görüntülerinde bir devriye aracıyla birlikte diğer bazı araçların ateşe verildiği, bazı grupların dükkanlara girerek yağma olaylarına karıştığı görülüyor.

Başkan Barack Obama, federal hükümetin ayaklanmaya müdahale edeceğini bildirdi. Baltimore karıştığı sıralarda görevine yeni başlayan Amerika Adalet Bakanı Loretta Lynch, Başkan Obama’yla bir araya gelerek kentteki durumu görüştü.

25 yaşındaki siyah genç Freddie Gray’nin düzenlenen cenazesine binlerce kişi katıldı. Cenazeye çok sayıda siyah liderin yanı sıra, Obama yönetiminden de katılanlar oldu.

12 Nisan günü gözaltına alınan Gray’e yapılan otopside ağır omurilik zedelenmesi belirlendi. Gray’ın ayrıca polis aracında götürülürken kendisine emniyet kemeri bağlanmadığı, polislerin kendisi tarafından da doğrulandı.

Olayın başından bu yana Baltimore’da adalet çağrısında bulunan barışçı gösteriler düzenleniyordu. Yalnızca cumartesi günü küçük çaplı yağma olayları yaşandı.

Öte yandan Baltimore Emniyeti bazı sokak çetelerinin polis memurlarını hedef alacağı yönünde “güvenilir ihbar” alındığını bildiriyor. Emniyet, tehdidin gösterilerle bağlantısı olup olmadığını açıklamadı.

Belediye Başkanı Rawlings Blake Cuma günü yaptığı açıklamada, polislerin gözaltındakileri naklederken emniyet kemeri bağlama kuralına uymadığını bildirmişti. Baltimore Belediye Başkanı ayrıca, Gray’in tıbbi yardım çağrısına polislerin neden yanıt vermediğini de öğrenmek istediğini açıkladı.

Bir emniyet yetkilisi, Gray’in astımı olduğunun geç farkına vardıklarını söyledi. Baltimore Emniyeti, 1 Mayıs’ta yeni bilgilerin açıklanacağını duyurdu. Olaya karışan altı polis memuru açığa alındı. Amerika Adalet Bakanlığı’ysa medeni haklar ihlali olup olmadığını incelemeye aldı.

SİYAHLAR AYAĞA KALKIYOR

Freddie Gray için kentteki bir kilisede düzenlenen törene binlerce kişi katıldı. Gray ailesinin avukatı Bill Murphy törendeki konuşmasında, Gray’ı gözaltına alan 6 polisin kamuoyuna içeride neler olduğu izah etmesi gerektiğini belirtti. Murphy’nin “gerçekleri öğrenmemizin zamanı” şeklindeki sözleri törene katılanlar tarafından ayakta alkışlandı.

Törene katılmak isteyenler iki saat öncesinden kilise önünde kuyruk oluşturmaya başlarken, içeriye girişler başladığı sırada Gray’ın cenazesinin bulunduğu tabut açıldı ve insanların fazla yaklaşmasını önlemek için tabutun önüne şerit çekildi. Bu esnada projektörle duvardaki iki ekrana “Siyahların Yaşamı Değerli ve Tüm Yaşamlar Değerli” sözlerinin yansıtıldığı görüldü.

GARNER: ADALET YOK

Aralarında kongre üyelerinin de yer aldığı bazı üst düzey isimlerin de katıldığı yaklaşık 2 saat süren törene, New York’ta geçen yıl polisler tarafından boğularak öldürülen diğer bir siyahi Eric Garner’ın kızı Erica Garner da geldi.

Garner konuşmasında, Gray’ın gözaltına alınışının yer aldığı görüntüleri izlerken, babasının polislerce gözaltına alınırken “nefes alamıyorum” diye bağırışını hatırladığını söyledi. Garner, kendilerini siyahilere karşı ayrımcılığın en üst seviyede olduğu 1950’li yıllara geri dönmüş gibi hissettiklerini kaydederek, “Sanki hesap verebilirlik, adalet yok gibi” ifadesini kullandı.

Törende, rahip Jamal Bryant “Freddie’nin ölümü boşa gitmeyecek. Bugünden sonra, yürümeye devam edeceğiz. Bugünden sonra, adalet aramaya devam edeceğiz” diye konuştu.

“HER ŞEYİMİZİ ALDINIZ, BİZ DE SİZİNKİLERİ ALACAĞIZ”

Maskeli göstericinin kameralara söylediği sözler tepkilerin kaynağının bir cinayetten çok daha derinlerde olduğunu ortaya koyuyor: “Her şeyden önce bu bir savaş değil.. Bu savaş değil, biz barış istiyoruz. Bize bunu vermelisiniz. Gelip bizim her şeyimizi alıyorsunuz. Biz de sizin her şeyinizi alacağız. Bu savaş değil biz hakkımızı istiyoruz.”

Freddie Gray’in annesi Gloria Darden da göstericilere sükunet çağrısı yaptı: “Ben de çok üzgünüm fakat sizlerin böyle sokağa çıkmanızı istemiyorum. Hepiniz için de oğlum için de adalet istiyorum, fakat burada yaptığınız şekilde değil. Şehri yakıp yıkmayın çocuklar, eğer Freddie için diyorsanız da yanlış yapıyorsunuz.”

28.04.2015