İRAN VE ABD GEMİLERİ YEMEN YOLUNDA

İran, deniz ulaşım yollarını güvence altına almak ve ülkenin açık denizlerdeki çıkarlarını korumak gerekçesiyle Yemen’e savaş gemileri gönderdi. ABD Deniz Kuvvetleri’ne ait iki savaş gemisi Yemen’e doğru yola çıktı. Her iki taraf da gerilimi düşürücü açıklamalar yaparken satır aralarındaki uyarı/tehdit mesajları tedirginliği artırıyor.

Celal ÇETİN

Şii Husi isyancılarına karşı Suudi Arabistan öncülüğünde hava saldırıları devam ederken İran’ın Yemen açıklarına savaş gemileri gönderdiği bildiriliyor.

İngilizce yayın yapan devlet televizyonu Press TV, Amiral Habibullah Seyyari’nin filonun İran deniz ulaşım yollarını güven altına alacağını ve ülkenin açık denizlerdeki çıkarlarını koruyacağını açıkladığını haber verdi. İranlı amiral filonun ticari gemileri korsanlardan koruyacağını da söyledi.

Bir destroyerle bir diğer savaş gemisinden oluşan filo,Aden Körfezi ve Süveyş Kanalı’na giden gemilerin Kızıl Denizi’e ana giriş nokta olan Bab-el Mandab boğazına doğru seyrediyor.

Mısır da Yemen kıyıları açıklarına savaş gemileri gönderdi.

ABD YAKIN TAKİPTE

İran’ın bölgeye savaş gemileri göndermesi üzerine harekete geçti. Amerikan Savunma Bakanlığı, USS Theodore Roosevelt  uçak gemisiyle beraber 10 savaş gemisinin Yemen açıklarına gönderildiğini açıkladı. Pentagon yetkilileri gemilerin Körfezdeki deniz ulaşım yollarını güvence altına almak için bölgeye sevkedildiğini bildirdi. Kararın, Yemen’de Şii Husi isyancıları destekleyen İran’ın bölgeye silah sevkiyatı yapacağına ilişkin iddialar üzerine gelmesi ise dikkat çekti.

Bu arada Pentagon sözcüsü Steve Warren, Pazartesi günü filo sevkinin Şii isyancılara silah götüren İran gemilerini durdurma amacıyla gönderildiği haberlerini reddetti.

Beşinci Filo sözcüsü Kevin Stephens, İran gemilerinde silah bulunduğu belirtisine rastlanması durumunda Amerikan donanmasının gemiye çıkma talebi gibi bir dizi önleme başvurabileceğini söylemişti.

Beyaz Saray, İran’ın Husi isyancılarına silah ve diğer yardım malzemeleri gönderdiğini gösteren kanıtlar olduğunu bildiriyor

İRAN'DAN HEM ATEŞKES ÇAĞRISI HEM UYARI

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani çağrıyı yaparken Yemen’deki krizin sadece ateşkes, rakip gruplar arasında görüşmeler ve kapsayıcı bir hükümetin kurulmasıyla çözülebileceğini açıkladı.

İran Yemen’de Suudi Arabistan öncülüğündeki hava saldırılarıyla desteklenen Cumhurbaşkanı Mansur Hadi’ye bağlı güçlerle, Şii Husi isyancılar arasındaki çatışmalarda hemen ateşkes ilan edilmesi çağrısında bulundu.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Yemen’deki krizin sadece ateşkes, rakip gruplar arasında görüşmeler ve kapsayıcı bir hükümetin kurulmasıyla çözülebileceğini açıkladı.

Öte yandan Washington, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Yemen’deki hava saldırılarına desteğini sürdürürken, İran Devrim Muhafızları Ordusu komutanlarından Ali Fadavi, “ABD’nin Ortadoğu politikalarının başarısızlığa mahkum olduğu” uyarısı yaptı.

İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun Donanma Komutanı Fadavi, “Amerikan politikası Irak, Suriye, Lübnan ve Afganistan'da defalarca başarısızlığa uğradı. Bu Yemen’de de böyle olacak” dedi.

Fadavi şunları da ekledi: “ABD ve İsrail yönetimi, İslam devletlerinde Müslümanların katledilmesi yönündeki provokasyonları ile küresel hegemonyalarını perçinliyor. Diğer taraftan İran ise bölgesel ve uluslararası karışıklıkların çözümlenmesi için etkili bir rol oynuyor.”

21.04.2015