TTIP ANLAŞMASI ŞİRKETLER İÇİN Mİ HAZIRLANIYOR?

İngiliz Independent gazetesi, “ABD ile AB arasında imzalanması planlanan Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı Anlaşması’nda nelerin yer aldığını asla öğrenemeyebiliriz” başlıklı makalede, anlaşmayla ilgili yürütülen gizli görüşmelerin tepki toplamaya ettiği belirtiliyor. Politikacılar da anlaşmanın detaylarını kapalı kapılar ardında tutturuyor.

Hazel Sheffield imzalı makalede, birkaç ay içinde tamamlanması beklenen anlaşmanın, ABD ve AB için yeni güvenlik standartlarını belirleyebileceği ve gümrük vergilerini ortadan kaldırabileceği ifade edildi.

Makalede ayrıca anlaşmanın en tartışmalı bölümünün, şirketlere hükümetleri dava etme hakkı veren madde olduğu belirtildi. ABD'de eleştirilen bu maddeyle şirketlerin ulusal hukukun üstünde bir konuma çıkarılmasından endişe ediliyor.

Nitekim Avrupa'nın Madrid, Brüksel ve Berlin gibi pek çok kentinde binlerce TTIP karşıtı, pazar günü sokağa dökülmüştü. Almanya'nın başkenti Berlin'de gıda, iş gücü ve çevre standartlarını ortadan kaldırmasından korktukları TTIP'ı protesto eden göstericiler, Potsdamer Platz meydanında 1500 kişilik bir insan zinciri oluşturmuştu.

21.04.2015