ABD ORTA ASYA'DA ARAP BAHARI'NI ATEŞLEMEYE ÇALIŞABİLİR

ABD’nin Orta Asya’da da bir “Arap Baharı”nın olması için bölge ülkelerine mutlaka, Batı’nın kontrolü altındaki siyasi oyuncularını yerleştirmeye çalışacağına dikkat çekildi. Vesti.uz internet sitesinin görüşlerini aldığı uzmanlar; “bölgede istikrarsızlık yaratmak için batı yanlısı politikacıların bu ülkelerde faaliyete geçirilebileceğini” savundu.

Birçok uzmana göre Kazakistan'da Nursultan Nazarbayev ve Özbekistan'da İslam Kerimov'un iktidarda bulundukları sürece bu ülkelerdeki dış politika çizgisi değişmeyecek ve istikrar sürecek. Buna karşın, bu liderler de bir gün çeşitli nedenlerle siyaset sahnesinden çekilecekler ve o zaman ciddi tehlikeler baş gösterecek.

Rusya'dan siyasi analizci Andrew Kazantsev, Orta Asya cumhuriyetlerinin şu anda çok yönlü bir politika izlediklerini, büyük güçlerle aralarında mesafe koyarken, Batılı güçlerin de bölgelerinde nüfuzlarını genişletmelerini önlemeye çalıştıklarını söyledi. 

Vesti.uz da yorumunda, ABD'nin er ya da geç bu ülkelere, istikrarsızlık çıkarabilecek siyasetçileri yerleştireceğini savundu.

Hazar İşbirliği Enstitüsü Başkanı Sergey Mikheyev, 2016'da yapılacak olan Kırgızistan Devlet Başkanlığı seçimlerinin "renkli devrim" için bir fırsat gibi kullanılmak istenebileceğini kaydetti.  

01.04.2015