İSRAİL AÇIK AÇIK TEHDİT ETTİ

Lozan’da müzakere edilen anlaşma metninin, İran’ın nükleer silaha sahip olmasına olanak sağlayacağını iddia eden Netanyahu, İsrail’in kendi güvenliğini sağlamak için gerekli tüm çabayı göstereceğini belirtti.

Celal ÇETİN

İran’ın nükleer silaha sahip olmasının ülkesi için en büyük tehdit olduğunu söyleyen İsrail Başbakanı Binyamin Netenyahu, İsrail’in kendi güvenliğini sağlamak için gerekli tüm çabayı göstereceğini belirtti.

İsrail parlamentosunda konuşan Netenyahu şunları söyledi: ‘‘Bizim güvenliğimiz ve geleceğimiz için en büyük tehdit, İran’ın nükleer silaha sahip olması, görünen o ki Lozan’da şekillendirilen pazarlık İran’a bu yolun açılması sonucunu yaratacak.’‘

Netenyahu, anlaşmanın yürürlüğe girmesi halinde İran’ın bir yıldan az bir süre içinde nükleer silaha sahip olacağını iddia etti.

İsrail, söz konusu anlaşmanın İran’ın, yeraltı nükleer faaliyetleri ile Arak’taki nükleer reaktörünün çalışmasına ve gelişmiş santrifüj üretimine olanak sağlayacağını öne sürüyor.

Netanyahu’nun bu açıklamasını değerlendiren uluslararası diplomasi uzmanları, ABD ile İran arasında anlaşma sağlanması durumunda İsrail’in kendisini yalnız hissedeceğini ve “başının çaresine bakmak isteyebileceğini” belirtiyor. Böyle bir ihtimal ise hem İsrail, hem bölge için büyük bir savaş anlamına geliyor. Ortadoğu’da çıkabilecek bir savaşın ise tüm dünyaya yayılma ihtimali çok yüksek.

AMERİKAN HALKI İRAN'LA GÖRÜŞMELERİ DESTEKLİYOR

Son yapılan bir kamuoyu araştırmasında Ameriikan halkının yüzde 59'unun İran'la nükleer programını kısıtlama konusunda bir anlaşmaya varmak için sürdürülen görüşmeleri desteklediği, yüzde 31'inin ise karşı çıktığı ortaya çıktı.

Amerika’da yapılan son bir kamuoyu araştırmasında, her ne kadar Tahran’a nükleer silah programına şüpheyle yaklaşsa da Amerikan halkının çoğunluğunun, Iran’la nükleer programını kısıtlamak için yapılan görüşmeleri desteklediği ortaya çıktı.

Washington Post ve ABC televizyonunun gerçekleştirdiği araştırmaya göre, Amerikan halkının yüzde 59’unun müzakereleri desteklerken yüzde 31’ karşı çıkıyor .

1003 yetişkin kişiyle yapılan araştırma ayrıca, İran ile yapılan müzakereleri destekleyen yüzde 59’luk çoğunluğun varılacak bir anlaşmanın Tahran’ı gerçekten nükleer silah yapma hedefinden caydıracağından emin olmadıklarını da ortaya koyuyor.

Anket, Amerika’nın yürüttüğü müzakerelerin bütün demografik ve siyasi gruplar arasında desteklendiğinide gösteriyor. Ancak müzakerelere en az desteği  Cumhuriyetçi parti yanlılarının verdiği belirlendi.

01.04.2015