BLOOMBERG: YAPTIRIMLAR RUSYA'YI ETKİLEMEDİ

Bloomberg ajansının değerlendirmesine göre Rusya’ya getirilen yaptırımlar, ülke ekonomisine önemli ölçüde zarar vermedi. Rusya gibi dev bir pazarın bu tarz kısıtlamalardan büyük zarar görmeyeceği belirtildi. Rus ekonomisinin panik dönemini geride bıraktığı belirtilen değerlendirmeye göre Rusya Merkez Bankası ve Maliye Bakanlığı kriz dönemini iyi yönetti.

Rusya Merkez Bankası'nın döviz rezervlerinin Temmuz 2014'ten bu yana geçen ay ilk kez artışa geçtiğine dikkat çeken Bloomberg, Batılı ülkelerin yaptırımların Rus ekonomisi üzerinde kaydadeğer olumsuz bir etki yaratmadığından emin olabileceğini belirtti.

PANİK DÖNEMİ GERİDE KALDI

Bloomberg'de yayımlanan makalede, Rus ekonomisinin panik dönemini geride bıraktığı vurgulanarak "Rus milli para birimi ruble, petrol fiyatlarındaki artışa bağlı olarak bu yıl giderek güçleniyor. Rusya, faiz oranının yüzde 17'den yüzde 14'e indirilmesiyle döviz işlemleri için cazip bir hale geldi" tespitlerine yer verildi.

Rusya Merkez Bankası ve Maliye Bakanlığının kriz dönemini iyi yönettiğini belirten Bloomberg, her iki kurumun da zorlu süreçte büyük hatalardan uzak durmayı başararak Rusya ekonomisini dışarıya kapatmamayı sağladığını ifade etti.

RUSYA FIRSATLAR HAZİNESİ

Rusya gibi büyük bir pazar ekonomisine sınırlı yaptırımlar yoluyla zarar verilemeyeceğini vurgulayan ajans, Rus ekonomisinin henüz yeterince farkedilmese de fırsatlar hazinesi olduğu tespitine yer verdi. Rusya'nın ABD, Çin ve Hindistan ile birlikte yatırım cazibesi en yüksek ülkeler arasında yer aldığı kaydedildi.

Rusya’ya yaptırımlar uygulanıyor ve bu yaptırımlar sonucunda Rusya’da bazı ekonomik değişiklikler yaşanıyor. Bu ekonomik değişikliklerden bir tanesi, faizlerin ve kurların ciddi derecede artması oldu. Bunun nedeni de ülkenin yabancı paraya ulaşması önündeki engeller. Bir diğer nokta, gelir tarafında bir azalma oldu. Rusya istediğini istediği kadar satamıyor, satabildiğinin parasını eskisi gibi yüksek fiyattan alamıyor. Dolayısıyla ekonomide gelir tarafında bir azalma yaşandı.

Ama bunlar Rusya’yı ve Rusya ekonomisini yerle bir edilecek kadar derinden etkileyebilecek şeyler değil. Rusya çok büyük bir ekonomi, çok ciddi bir kaynağa sahip. Bu kaynaklar Rusya’yı belki 1-2 yıl için zorlayacak ama ondan sonra tekrar düzeye çıkarıp yola devam etmesini sağlayacak şeyler. Rusya’da 2015 yılının ve kısmen 2016’nın zor geçeceği belli. Bunu tek biz düşünmüyoruz, devlet da böyle düşünüyor, resmi makamlar da öyle konuşuyor. Dolayısıyla biz 2014’ün ikinci yarısında başlayan ekonomideki bu olumsuzluğun, 2016’nın sonuna doğru, belki ikinci yarısında toparlanacağı tahmen ediliyor.

RUSYA’DAN VAZGEÇMEK MÜMKÜN DEĞİL

ABD’nin baskısı üzerine Avrupa’daki ülkeler Rus yetkililer ve Rus şirketlere karşı yaptırımlar uygulamaya başlamıştı. Yaptırımlara maruz kalan Rus şirketleri arasında beş Rus bankası da var.

Bu bir paradoks gibi görünebilir: Bir yandan, Rus bankalarına karşı yaptırımları desteklemek, ama diğer taraftan da aynı bankaların hisse senetlerine yatırım yapmak. 

Norveç Emekli Sandığı öncelikle petrol, gaz ve bankacılık sektörü olmak üzere Rus şirketlerin hisse senetlerine, yani AB ve ABD yaptırımlarına maruz kalan iki önemli sektöre yatırım yaptı. 2014 yılı sonu itibariyle, Norveç fonu Sberbank’ın yüzde 0,69 hissesini ve VTB Bank’ın yüzde 1,78 hissesini elinde bulunduruyordu.

30.03.2015