"ORTAK ARAP GÜCÜ" MUTABAKATI SAĞLANDI

26. Arap Birliği Zirvesi sona erdi. Zirvede konuşan Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, Arap Birliği zirvesinde "Ortak Arap Gücü" oluşturulması konusunda prensip olarak mutabakat sağlandığını söyledi. Arap Birliği liderleri, "barışa yönelik bölgesel bir güvenlik tehdidi durumunda devreye girmek üzere birleşik bir Arap gücü kurulması" konusunda uzlaşmaya vardı.

Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil Arabi zirvenin kapanış oturumunda sonuç bildirgesini okuduktan sonra oturuma başkanlık yapan Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi de bir konuşma yaptı. Sisi, "Liderler ortak bir Arap askeri gücü kurulması konusunda prensipte anlaştı" açıklamasını yaptı.

Ortak Arap Gücü’nün oluşturulması için genelkurmay başkanlarından oluşan bir heyetin gereken çalışmaları yapmakla görevlendirileceğini söyleyen Sisi, "Arap milli güvenliğinin" karşılaştığı sorunların ana sebeplerinin belirlenmesinin ardından böyle bir kararın alındığını vurguladı.

GENELKURMAY BAŞKANLARI TOPLANACAK

Mısır lideri, ‘askeri gücün yapısı ve çalışma mekanizması' üzerinde çalışmak üzere üst düzey bir kurul oluşturulacağını da ekledi. Üye ülkelerin genelkurmay başkanlarının ilerleyen günlerde bu konunun detaylarını görüşmek üzere bir araya geleceğini belirten Sisi, “Üyelerin genelkurmay başkanlarının gözetiminde, Ortak Arap Gücü konusu tüm yönleriyle ele alınarak, üst düzey bir ekibin oluşturulması gerekiyor” dedi.

Zirvenin sonuç bildirisinde de ‘Yemen gibi ülkelere müdahale amacıyla birleşik bir Arap gücü kurulması için koordinasyona gidilmesi ve adımlar atılması’ çağrısı yapıldı.

Ancak liderler, oluşturulacak askeri gücün Yemen'e müdahale edip etmeyeceği konusunda ise net bir açıklama yapmadı.

GÖNÜLLÜLÜK ESASINA GÖRE KATILIM

Basındaki haberlerde, Arap gücüne katılımın ‘gönüllülük esası' uyarınca gerçekleşeceği iddia edilmişti.

40 BİN SEÇKİN BİRLİK YER ALACAK

Haberlerde ’40 bin seçkin birlikten oluşacak askeri güce savaş uçakları, gemileri ve hafif zırhlı askeri araçlarla da destek verileceği’ öne sürülmüştü.

GENİŞ KATILIM KUŞKULU

Ancak siyasi uzmanlar, Arap Birliği’nin 22 üyesinin hepsinin de askeri güce kayda değer bir katkı verip vermeyeceği konusunda şüpheler olduğu yorumunu da yapmıştı.

Bu arada liderler ayrıca Yemen'deki Husi militanlara silah bırakma ve başkent Sana'dan çekilme çağrısı da yaptı.

Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi de, "Yemen'deki operasyon Husi darbesi sona erene kadar devam edecek" ifadelerini kullandı.

29.03.2015