İNGİLTERE'DEN SON 13 YILIN EN BÜYÜK HAVA TATBİKATI

İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetleri, "yoğun düşman saldırısına karşı koyma" hedefli ve son 13 yılın en büyük hava tatbikatını düzenledi. Sunday Times gazetesi, tatbikatın, "Rusya dahil herhangi bir ülkeden gelebilecek yoğun saldırıya hazırlık" için yapıldığını yazdı.

Gazeteye göre ülkenin kuzeydoğusunda yapılan ve bir gün süren tatbikata, 20 Typhoon avcı uçağı ve Tornado bombardıman uçakları katıldı. Tatbikatın, Rusya savaş uçaklarının İngiltere hava sahası civarında sık sık görünmesine yanıt verme gerekçesiyle yapıldığı belirtildi.

Tu-95 tipi uzun menzilli Rus bombardıman uçaklarının Manş Denizi üzerinde ocak ayında uçuş yaptığı gerekçesiyle, Rusya'nın Londra Büyükelçisi, Dışişleri Bakanlığı'na davet edilmişti. İngiltere Dışişleri Bakanlığı, uçakların ülkenin hava sahasını ihlal etmediğini kabul etmişti. Mart ayı içerisinde de, Rus bombardıman jetlerinin İrlanda hava sahasında uçtuğu, İrlanda basını tarafından iddia edildi.

Rusya Savunma Bakanlığı, Rusya Hava Kuvvetleri'nin uluslararası düzenlemelere uygun uçuşlar yaptığını, hiçbir ülkenin hava sahasını ihlal etmediğini açıklamıştı.

29.03.2015