ABD’NİN CASUS UÇAKLARI İNCİRLİK’E GELDİ

ABD’nin PKK bahanesiyle Türkiye’ye getirdiği ancak Suriye’ye karşı kullanmaya başladığı predatörlerin ardından EP-3 Aries elektronik istihbarat uçaklarını da İncirlik üzerinden Suriye görevi ile uçurmaya başladığı belirtiliyor. Bu uçaklar sayesinde ABD Suriye’deki askeri haberleşme trafiğini derinlemesine analiz etme olanağı kazandı.

Celal ÇETİN

Suriye’nin özellikle hava savunma sisteminin güçlü olduğu Lazkiye ve Tartus çevresindeki tüm haberleşmeleri ve hareketlenmeleri takip edebilen iki adet EP-3 Aries uçağı için İncirlik’te predatörlerin hemen yanında geçici hangarlar kuruldu.

İncirlik üssü ABD’nin Suriye’ye yönelik istihbarat çalışmalarının merkezi haline geldi. Önce PKK’ya karşı destek bahanesiyle İncirlik’e yerleştirilen ABD insansız hava aracı predatör Suriye’nin Lazkiye kentinin kuzeyinde Suriye ordusu tarafından vuruldu. Aydınlık 13 Nisan 2014’te İncirlik’teki predatörlerin Suriye üzerinde istihbarat uçuşlarına başlatıldığını yazmıştı.

HEDEF, SURİYE’NİN İLETİŞİM AĞI

ABD’nin İncirlik üzerinden Suriye’de istihbarat toplama operasyonlarının yalnızca predatörlerle sınırlı olmadığı ortaya çıktı. İncirlik’e 2014 sonunda yerleştirilen iki adet EP-3 Aries elektronik istihbarat uçakları da Suriye Ordusu’nun haberleşme ağını yakalamak üzere görevlendirildi.

Alınan bilgiye göre EP-3 Aries uçakları için de tıpkı predatörlerde olduğu gibi PKK’ya karşı istihbarat desteği çerçevesi kullanıldı. 2014 yılı sonunda İncirlik’e getirilen uçaklar İncirlik’te predatörlerin hemen yanına yerleştirildi. ABD uçaklarına Suriye hava savunması açısından kritik konumda olan Lazkiye ve Tartus’taki askeri tesislerin haberleşme ağına çengel atma görevi verildi. İçinde son derece gelişmiş sinyal yakalama cihazları olan EP-3 Aries uçakları, hedefine Suriye ordusunun haberleşme sinyallerini oturttu.

Bu çerçevede EP-3 Aries uçaklarının Doğu Akdeniz üzerinden Suriye kıyısına paralel gerçekleştirdiği uçuşlar, ABD’ye Suriye’deki askeri haberleşme trafiğini derinlemesine analiz etme olanağı verdi. Suriye ordusunun kritik iletişim ağını takip eden EP-3 Ariesler, Suriye ordusunun silahlı gruplara karşı aldığı düzeni ve olası bir dış müdahaleye karşı alınan önlemeleri tespit etmek üzere görevlendirildi.

EP-3’ÜN YETENEKLERİ

ABD Donanması’nın kullandıği EP-3 Aries uçakları gerçek zamanlı elektronik ve sinyal istihbaratı sağlama yeteneğine sahip. Bu çerçevede Afganistan ve Irak’ta EP-3 Aries’ler kritik görevler üstlendi. EP-3 Aries’lerin 2003’teki Irak işgalinde ve 2007’de ABD ile yapılan PKK’ya karşı işbirliği çalışmaları çerçevesinde de zaman zaman İncirlik üssü’nde konuşlandırıldığı kaydedildi.

29.03.2015