SUUDİ ARABİSTAN YEMEN'E HAVA HAREKATI DÜZENLEDİ

Suudi Arabistan ve dört Körfez ülkesi, Devlet Başkanı Abdurabbu Mansur Hadi’nin talebi üzerine Yemen’deki Husi milislerine karşı bir hava saldırısı başlattı. ABD Başkanı Obama, 10 ülkenin katıldığı operasyona lojistik destek emri verdi. Husiler ellerindeki tüm yollarla operasyona karşı koyma yemini etti. Saldırılarda 65’den fazla sivilin öldüğü, en az 20 kişinin de yaralandığı belirtiliyor.

Celal ÇETİN

Husiler’i şiddet yolunu tercih etmekle suçlayan Suudi büyükelçi, hava saldırılarını başlatmadan önce Amerika’yla temasa geçtiklerini bildirdi. Bununla birlikte hava saldırılarında Amerika’nın rolü olup olmadığı konusunda bilgi verilmedi.

El Arabiya'nın haberine göre, Suudi Arabistan’ın 100 savaş uçağı ile başlattığı saldırılar kapsamında Kuveyt Savunma Bakanlığı, F18 Super Hornet savaş jetlerinden oluşan 3 grubu Zahran'daki üsse gönderdiğini açıkladı. BAE operasyona 30, Bahreyn 8, Fas ve Ürdün de 6 jetle katıldı. Sudan'ın da 3 savaş uçağı göndermeyi teklif ettiği belirtildi.

Suudi Arabistan’ın Washington Büyükelçisi Adil el Cübeyr, Washington’da gazetecilere yaptığı açıklamada, 'Yemen halkını ve meşru hükümetini korumak için ülkesinin gerekli olan her şeyi' yapacağını söyledi.

Operasyona Suudi Arabistan’la birlikte Körfez ülkeleri, Bahreyn, Kuveyt, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri de katılıyor. Beş ülke yaptıkları ortak açıklamada Yemen’i “Husiler’in saldırganlığına” karşı koruduklarını belirtti.

Öte yandan Husiler’in elinden kaçtıktan sonra sığındığı Aden’den de ayrılan Yemen Devlet Başkanı Abdurabbu Mansur Hadi’nin nerede olduğu bilinmiyor. Yemenli bir yetkili Devlet Başkanı Hadi’nin “gizli bir bölgede, güvende” olduğunu açıkladı. Amerikalı yetkililer, Hadi’nin ülkeyi terk edip etmediğini doğrulayamıyor.

Çarşamba günü Aden Uluslararası Havaalanı’nı ele geçiren Husi milisleri, kentte ilerleyişlerini sürdürüyor. Ordudan kopan isyancı grupların da destek verdiği Şii Husi milisleri, Amerika’nın el Kaide hedeflerini vurmak için kullandığı El Anad Hava Üssü’nü de ele geçirmişti. Güvenlik durumunun kötüleşmesinin ardından Amerika Yemen’den tüm askerlerini çekti.

TÜRKİYE VE MISIR VE ABD OPERASYONU DESTEKLİYOR

Türk Dışişleri Bakanlığı, operasyonu desteklediğini açıkladı. Yazılı açıklamada, “Seçimle işbaşına gelmiş meşru Cumhurbaşkanı Hadi'nin talebi üzerine, Körfez İşbirliği Konseyi ülkeleri başta olmak üzere bölge ülkelerinden oluşan bir koalisyon gücü tarafından Hutilere karşı başlatılan ve ülkemize Suudi Arabistan tarafından önceden bilgisi verilen askeri harekatı destekliyor; bu harekatın ülkede ortaya çıkan iç savaş ve kaos tehlikesinin önlenmesine ve meşru devlet otoritesinin ihya edilmesine katkı sağlayacağına inanıyoruz. Husi hareketini ve dış destekçilerini Yemen'de ve bölgede barış ve güvenliği tehdit eden davranışlarından vazgeçmeye çağırıyoruz" denildi.

Mısır Dışişleri Bakanlığı da "Mısır, Hadi'nin talebi üzerine ülkedeki meşru hükümeti destekleyen koalisyon ülkelerinin adımını askeri ve siyasi olarak desteklediğini ilan ediyor. Bunu, Arap Körfez bölgesi ve Arap ulusal güvenliğine yönelik tarihi sorumluluğundan hareket ederek yapıyor" açıklaması yaptı.

Diğer taraftan ABD Başkanı Barack Obama da operasyonun bitmesinin ardından Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi (KİK) önderliğindeki askeri operasyona lojistik ve istihbarat desteği tedariki emri verdiğini açıkladı.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Bernadette Meehan, yaptığı yazılı açıklamada, ABD'nin Husilerin Yemen'in seçilmiş hükümetine karşı askeri eylemini güçlü biçimde kınadığını kaydetti. Bu eylemleri destekleme bağlamında operasyona doğrudan müdahil olmayacaklarının altını çizen Meehan, askeri ve istihbarat desteğini koordine etmek için Suudi Arabistan ile Ortak Planlama Hücresi oluşturduklarını ve El Kaide’den gelebilecek terör saldırısı tehdidine karşı tetikte olduklarını duyurdu.

Bu arada Cumhuriyetçi Parti’nin önde gelen isimlerinden Arizona Senatörü John McCain ile Güney Carolina Senatörü Lindsey Graham da yaptıkları ortak açıklamada, “Suudi Arabistan ve Arap ortaklarımız, iç savaşa dönüşen Yemen’de düzeni yeniden sağlamaya dönük çabalarında bizim desteğimizi hak ediyor” ifadesini kullandı.

İRAN MÜDAHALE EDER Mİ?

Yemen'deki Abaad Araştırma Merkezi Başkanı Abdel Salyam Muhammed operasyona ilişkin şu bilgileri verdi.

Sana'daki bir hava üssünü ve Husilerin askeri kampları ile silah depolarını bombaladılar. Husilerin özel kuvvetlerinin eğitildiği bir üs olan bu kamplardan biri aynı zamanda doğrudan eski Cumhurbaşkanı Ali Abdalla Salih'in yönetimi altında. Bombalanan yerler arasında füze depoları ve Saad Havaalanı da var. Nitekim bombardımanlar yalnızca Sana'da düzenlenmiyor. Bu saldırılar maddi zarardan çok manevi zarar veriyor, zira saldırıların halkın ruh hali üzerinde ciddi bir etkisi var. Koalisyonun büyük kayıplar yaşamasına neden olacağı için kara operasyonu düzenleneceğini düşünmüyorum, operasyon yalnızca havadan yürütülüyor. Husilerin dezavantajlı olduğu tek nokta havadan bir destek görmüyor olmaları. İran'ın, bir yandan da IŞİD'e karşı Suriye ve Irak'ta verilen mücadele dahil olması nedeniyle Yemen'deki krize doğrudan müdahale edeceğini düşünmüyorum. İran yalnızca lojistik destek sağlayabilir.

KARA HAREKATI OLABİLİR

Reuters’a bilgi veren üst düzey Suudi kaynaklar, Yemen’e yönelik bir kara operasyonunun da başlatılabileceğini belirtti: “Meşru hükümeti tekrar başa getirme hedefimizi Yemen’in hava sahasını kontrol altına alarak gerçekleştiremeyiz. Düzeni sağlamak için kara harekatına ihtiyaç duyulabilir” dedi.

Husiler Suudi Arabistan'a ait uçaklardan birini düşürdü ve 2 pilotu rehin aldı. Ölü sayısının 65'e yükseldiği de gelen son bilgiler arasında.

Sky News Arabia sitesi, Yemen'den kaçtığı yalanlanan Hadi'nin Umman'a vardığını yazdı. Bir sınır polisi de Hadi'nin ülkeye girişine izin verilmediğini ve bunun üzerine Yemen'e döndüğünü söyledi. Bir başka yerel kaynak da Haframut bölgesinin başkenti El Mukalla'ya geldiğini ve muhtemel Suudi Arabistan'a gitmeye çalıştığını öne sürdü. Ancak AA'nın Cumhurbaşkanlığı'na dayandırdığı haberinde, Hadi'nin ülke içinde güvenli bir yerde olduğunu ve gün içerisinde konuşma yapmasının beklendiği iddia edildi.

HUSİLER ABD'YE AİT GİZLİ BELGELERİ ELE GEÇİRDİ

08.42 Los Angeles Times gazetesinin ABD'li yetkililere dayandırdığı habere göre, Husiler Ulusal Güvenlik Bürosu'nu ele geçirdiklerinde ABD destekli terörle mücadele operasyonları hakkındaki istihbarat bilgilerini de çaldı. Bu durumun, ABD'nin Suudi Arabistan'ın başlattığı bu operasyona destek vermesinin altında yatan asıl neden olabileceği söyleniyor.

Öte yandan operasyonun hedefindeki Husi militanları ellerindeki tüm yolları kullanarak koalisyona karşı koyma yemini etti. Harekette üst düzey bir görevde bulunan Muhammed el Bukhaiti, “Yemen halkı özgürdür ve saldırganların karşısına dikilecektir. Suudi hükümeti ve diğer Körfez ülkeleri bunu yaptıklarına pişman olacak” dedi. El Bukhaiti, Sputnik’e verdiği demeçte de “Bu, Yemen halkına karşı savaş ilanıdır. Onlar saldırdı, onlar başlattı. Bizim için sürpriz oldu, ama Allah’a ve halka bu yaptıklarının hesabını verecekler” ifadesini kullandı.

Nitekim Husiler uçaksavar bataryalarıyla Suudi Arabistan jetlerine ateş açarken, kentte yoğun uçaksavar sesleri duyulduğu belirtildi. Husilere ait el-Mesire televizyonundan, tüm sağlık personelinin acilen hastanelerde görevlerinin başına geçmeleri yönünde duyuru yapıldı.

26.03.2015