RUSYA’DAN ÖNEMLİ HAMLE

Rusya, Soğuk Savaş dönemini sona erdiren temel anlaşmalardan biri olan Avrupa’da Konvansiyonel Silahlı Kuvvetler Antlaşması’nın Ortak Çalışma Grubu’ndan çekildiğini açıkladı.

Viyana’daki görüşmelerde Moskova delegasyonunun başındaki isim olan Aleksandr Mazu, yazılı yaptığı açıklamada, “danışma kuruluna Rusya’nın katılımının siyasi ve pratik açıdan anlamsız olduğunu” kaydetti.

1990 yılında Türkiye’nin de dahil olduğu 25 taraf ülke tarafından imzalanan anlaşma Avrupa’da konvansiyonel askeri ekipmanlara sınırlama getirirken, fazla silahların imha edilmesini öngörüyordu.

Rusya hali hazırda 2007 yılında uluslararası arenadaki gelişmeleri gerekçe göstererek anlaşmadan çekildiğini açıklamıştı.

Amerika Birleşik Devletleri ise en son Litvanya, Estonya ve Letonya’dan askeri güçlerle yapılacak eğitim tatbikatları için bölgeye 90 günlüğüne 3 bin asker ve yüzlerce tank ile zırhlı araç göndermişti.

NATO ANLASMA HÜKÜMLERINDEN KACIYOR

Askeri güvenlik ve silahlanma kontrolü konusunda Viyana’da yapılan müzakerelerde Rusya’yı temsil eden heyetin başkanı Anton Mazur, CFE Ortak Danışma Grubu oturumunda, “Rusya’nın bu adımı, Avrupa’da konvansiyonel silahlar üzerindeki kontrol konusunda diyalogdan vazgeçtiği anlamına gelmiyor ve ortaklarımızın bu diyalog için hazır duruma gelmesini bekleyeceğiz. Biz, hem Rusya, hem de diğer Avrupa ülkelerinin çıkarına olan yeni kontrol rejimi üzerinde ortak çalışmalara hazırız” açıklamasında bulundu.

 

Mazur, Rusya’nın uzun yıllardır konvansiyonel silahların kontrolü için elinden gelen her şeyi yaptığını, CFE adaptasyonu konusunda müzakereleri başlatan taraf olduğunu ve adaptasyon anlaşmasını onayladığını hatırlattı.

 

Rus heyetinin başkanı, “Maalesef, NATO ülkeleri, ittifakın genişletilmesi sayesinde CFE’nin hükümlerinden kaçmayı tercih ediyor ve aynı zamanda yapay bahanelerle adaptasyon anlaşmasının yürürlüğe girmesini engelliyorlar. Bu politikaları, konvansiyonel silah kontrolü rejimi için zararlı olduğu konusunda defalarca yaptığımız uyarılara rağmen, kaçınılmaz sonuca yol açtı ve Rusya Federasyonu, 2007 yılında CFE’nin yürürlüğünü durdurdu” diye kaydetti.

 

Rusya’nın, bazı CFE katılımcılarının isteğine kulak vererek istisnai olarak Ortak Danışma Grubu’nın çalışmalarına katılma kararı aldığını hatırlatan Rus diplomat, “Söz konusu platformun yeni bir konvansiyonel silah kontrol rejiminin tasarlanması için kullanılacağını umuyorduk.” dedi.

Ancak umutlarının gerçekleşmediğini ve NATO ülkelerinin ısrarı ile konvansiyonel silah kontrol rejimi ile ilgili diyalogun 2011’de askıya alındığını ve o günden bu yana tekrar başlatılmadığını vurgulayan Mazur, Ortak Danışma Grubu çalışmalarının neredeyse tamamen durdurulduğunu söyledi.

11.03.2015