LAVROV: NATO’YA GEREKEN TEPKİYİ VERECEĞİZ

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, NATO’nun Rusya sınırlarındaki askeri faaliyetlerini artırmasının Avrupa-Atlantik Bölgesi’nde güven inşa edilmesini sağlamayacağını söyledi.

İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Garcia Margallo ile Moskova'da yaptığı görüşmenin ardından konuşan Lavrov, "NATO'ya gereken tepkiyi vereceğiz. Ancak bu tür sorunların eşit ve karşılıklı saygıya dayalı diyalogla çözülmesi gerektiğinden eminiz" dedi.

 

‘KİEV, MİNSK SÜRECİNİ ENGELLİYOR'


Ukrayna'daki gelişmelere değinen Lavrov, Kiev yönetiminin Minsk Anlaşması ile başlayan ateşkes sürecini engellediğini, Batılı ülkelerin dikkatini bu noktaya çekmek gerektiğini söyledi.

 

Rus bakan, "Kiev, Minsk Anlaşması'ndaki askeri önlemlerle ilgili soru işareti doğurarak ve siyasi reformların gerçekleşmesini erteleyerek, Ukrayna Temas Grubu'nun çalışmalarını bloke etmeye çalışıyor. Belki Batılı ülkeler bunu göremiyor olabilir. Bu ülkelerin dikkatini bu konuya çekmeliyiz" dedi.


 

Lavrov, Ukrayna'da tansiyonun düşmesi için Minsk Anlaşması'nın uygulanmasının şart olduğunu vurguladı.

 

MARGALLO: GÜNCEL SORUNLAR RUSYA OLMADAN ÇÖZÜLEMEZ

İspanyol Bakan Margallo, Rusya'nın çok büyük bir ülke olduğuna dikkat çekerek, günümüzdeki sorunları Rusya'nın katılımı olmadan çözmenin imkansız olduğunu belirtti.

10.03.2015