ABD İSTİHBARATI: "RUSYA TEHLİKELİ SİBER POTANSİYELE SAHİP"

ABD Ulusal İstihbarat Dairesi Başkanı James Clapper, Rusya’nın siber alanda ABD’nin en güçlü rakibi olduğunu söyledi. Clapper, siber saldırıların karmaşıklığı ve gizliliği konusunda Rusya’nın Çin’i geride bıraktığını kaydetti.

The Diplomat’ın haberine göre ABD Ulusal İstihbarat Dairesi Başkanı Clapper, ABD Senatosu Silahlı Kuvvetler Komitesi toplantısında, "ABD İstihbarat Dairesi’ne Yönelik Tehditlerin Uluslararası Değerlendirmesi” adlı raporunu sundu. Clapper, Rusya’dan gelen siber tehditlerin, daha önce tahmin edilenden daha ciddi olduğunu savundu.

Raporda, Rusya’nın uluslararası siber alanda en zor ulusal aktörlerden biri olarak ortaya çıktığına ve Rusya Savunma Bakanlığı’nın siber komutanlığını güçlendirmek için aktif çalışma yürüttüğüne dikkat çekiliyor.

 

ABD Ulusal İstihbarat Kurumu’nun verilerine göre, Rusya'nın siber potansiyeli, ABD’nin bu alandaki gücüyle yarışır nitelikte. Bu, düşman ordu sistemine saldırı ve siber propaganda operasyonu yürütme teknolojilerine sahip olmanın yanı sıra, endüstriyel kontrol sistemi, elektrik, hava trafik kontrol sistemi ve Petrol-doğalgaz dağıtım şebekelerini etkileme teknolojilerini de içeriyor.

 

Amerikalı uzmanlar, Rusya’nın gerçek siber olanakları hakkında hiçbir fikre sahip olmadıkları konusunda hemfikir. Bunun nedeninin, uzun zamandır Rusya’nın bu alandaki

gelişmesini izlemeyi ihmal etmeleri olduğu belirtiliyor.

04.03.2015