MİNSK ANLAŞMASI BIÇAK SIRTINDA

Ukrayna’nın doğusunda ateşkese rağmen şiddetli çatışmalar sürerken, krize çözüm bulmak için diplomasi trafiği yoğunlaştı. Ukrayna ordusu ve Rusya yanlısı ayrılıkçılar ateşkesin ihlal edilmesi konusunda birbirlerini suçlarken Ukrayna ağır silahlarını çekmeyeceğini açıkladı. Kerry “yeni önlemler gelebilir” derken Litvanya Rusya’ya karşı alarma geçti.

Celal ÇETİN

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ateşkesin başarısız olmasının Moskova’nın suçu olmadığını söyledi: “Şu anda birçok şey cephede olanları gözlemlemesi gereken Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) gözlemcilerinin dürüst, objektif ve tarafsız yaklaşımına bağlı. Bu yüzden de Minsk anlaşmalarının sanki başarısız olmuş gibi görünmesi için yapılan girişimlere boyun eğmeyeceğiz. Ukrayna’nın dışında ve Kiev’de bu anlaşmaların başarısız olmasını isteyen çok kişi var.”

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius da çatışmaların devam etmesi durumda Rusya’ya yeni yaptırımlar uygulanabileceğini ifade etti:

 “Ruslara şunu açıkça söyledik; Mariupol bölgesinde ayrılıkçılar tarafından bir saldırı düzenlenirse, yaptırımlar da dahil olmak üzere durum büyük ölçüde değişir. Rus meslektaşım Bay Lavrov’a çok net bir şekilde söyledim; böyle bir durumda Avrupa düzeyinde yaptırımların uygulanması yeniden gündeme gelir.”

UKRAYNA AĞIR SİLAHLARINI ÇEKMEYECEK

Ukrayna ordusu ateşkes anlaşması uyarınca ağır silahlarını savaş hattından geri çekmeye başlamayacağını çünkü Rusya yanlısı isyancıların hala saldırılarını sürdürdüğünü bildirdi.

Yetkililer Pazartesi günü saldırılar devam ettiği sürece ağır silahların çekilmesinden söz edilemeyeceğini açıkladı.

Pazar günü iki taraf da ülkenin doğusunda ağır silahlarını savaş hattından çekmeyi kabul etmişti. Çekilme, sürekli ihlal edilen barış planının uygulanmasında olumlu bir gelişme olarak görülüyor.

Ukraynalı yetkililer Rusya yanlısı isyancıların çekilme işleminin iki hafta içinde tamamlanmasını öngören anlaşmayı imzaladıklarını açıklamış, isyancılar da haber ajansları aracılığıya anlaşmayı imzaladıklarını doğrulamıştı.

Öteyandan Karkiv kentinde eski cumhubaşkanının devrilmesinin birinci yıl dönümü için düzenlenen gösteri sırasında patlayan bir bomba en az iki kişinin ölümüne, 10’dan fazla kişinin de yaralanmasına yol açtı.

Cumartesi günü Ukrayna ordusu ve ayrılıkçılar ateşkes gereği tutsak değişimi yaptı. Jolobok köyünde yapılan tutsak değişiminde, ayrılıkçılar 52 isyancı karşılığında esir aldıkları 139 Ukrayna askerini iade etti.

Yine Cumartesi günü Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, Başkan Barack Obama’nın Ukrayna'daki ateşkesi ihlal etmekle suçlanan Rusya’ya olası yeni yaptırım seçeneklerini gözden geçireceğini ve Washington’un atacağı bir sonraki adımı belirleyeceğini açıkladı.

Kerry, bu açıklamayı Londra’da İngiltere Dışişleri Bakanı Phillip Hammond’la Rusya’nın Ukrayna’nın doğusundaki silahlı ayrılıkçılara verdiği desteği görüştükten sonra yaptı.

Kerry Amerika ve müttefiklerinin ciddi önlemlerle geleceğini, Washington'un Ukrayna ordusuna silah yardımı olasılığını değerlendirdiğini söyledi.

LİTVANYA RUSYA’YA KARŞI ALARMA GEÇTİ

Rusya’yı bölgede tehdit olarak gören Litvanya, 2008’de kaldırdığı zorunlu askerliği geri getirdi. Baltık ülkeleri, Rusya’nın Kırım’ı ilhak etmesi ve doğu Ukrayna’daki çatışmaları körüklediği iddialarının ardından, Moskova’nın gözünü diğer eski Sovyetler Birliği ülkelerine dikmesinden korkuyor. Litvanya yönetimi adına açıklamayı Devlet Başkanı Dalia Grybauskaite yaptı:

 “Günümüzün jeopolitik koşulları bizim ordumuzu güçlendirmemizi, bunu da en kısa zamanda hayata geçirmemizi gerektiriyor. Bu önümüzdeki birkaç sene içerisinde olmalı. Bu yüzden Savunma Konseyimiz mecburi askerliğin geçici olarak beş yıl daha tekrarlanmasına karar verdi. Her yıl 3500 Litvanyalı, dokuz aylık askerlik için çağrılacak.”

Letonya Savunma Bakanlığı da asker sayısını arttıracaklarını açıklarken, Estonya da zorunlu askerliği yürürlükte tutmaya devam edeceklerini bildirdi.

25.02.2015