İSRAİL-ABD GERGİNLİĞİ ARTIYOR

İsrail Dış İşleri Bakanı Avigdor Liberman Cuma akşamı İsrail Televizyonu Kanal 2’deki ana haber bülteninde kendisine yöneltilen sorulara ilginç cevaplar verdi. Liberman; “İran meselesi bizim konumuzdur ve Amerika’nın değil bizim derdimizdir. Kendi işimizi kendimiz görmeliyiz" dedi.

Liberman, Başbakan Natanyahu'nun ABD Kongresi'nde yapacağı konuşmanın kendisince doğru olup olmadığı sorulduğunda, "Başbakan'a not vermek için gelmedim buraya, ancak biz henüz Hamas konusunu bitiremedik. İran ile nasıl baş edebiliriz" dedi. İsrail Devlet adamı Menahem Begin'i örnek gösteren Liberman, Irak'taki nükleer santral imhasını kastederek "Behin Irak'taki atom santralini imha etmek istediğinde bir sabah kalktık ve o santralin yerinde olmadığını gazetelerden okuduk. Bu işin bir yerlerde konuşarak yapılabilmesi mümkün değildir. Suriye'deki nükleer santral örneğinde ise yine ne nutuklar ne de tartışmalar yaşandı. Yine bir sabah uyandığımızda Suriye'de atom santralının yok edildiğini okuduk basında. Yani İran meselesi bizim konumuzdur ve Amerika'nın değil bizim derdimizdir. Kendi işimizi kendimiz görmeliyiz" diye konuştu.

Liberman, "Yani siz bizim İran'ın nükleer santralini vurmamız gerektiğini mi söylüyorsunuz?" sorusuna ise "Kısaca demek istediğim şudur İngilizce bir atasözü ile söyleyeyim. 'İf you want to shoot shot, don't talk' (Vuracaksan vur konuşma)" yanıtını verdi.

Basında yer alan bilgilere göre, Obama yönetimi, Natanyahu'nun kongredeki konuşmasına tepki olarak ABD'deki en büyük Yahudi organizasyonu olan AIPAC'ı boykot etmeyi planlıyor. Ayrıca, Ortadoğu konusunda uzman gazeteciler ile konuşma ve Natanyahu ile olan ilişkileri anlatacak bir röportaj vermeyi planlamakta olduğu da belirtiliyor.

21.02.2015