BEYAZ SARAY’DA TERÖRLE MÜCADELE ZİRVESİ

Beyaz Saray’da düzenlenen “Şiddet İçeren Aşırılıkla Mücadele Zirvesi”nde terörizm konusu masaya yatırıldı. ABD Başkanı Barack Obama, son gün yaptığı konuşmada barışçıl yollarla demokratik değişikliğin sağlanamamasının terörü güçlendirdiği uyarısında bulundu.

Celal ÇETİN

Obama konferansta şu görüşleri dile getirdi: “Muhaliflerin susturulması, şiddet içeren aşırılıkları körükler, bu durum teröristlerin suistimali için bir ortam yaratır. Eğer barışçıl yolla demokratik değişiklik imkanı yoksa, bu teröristlerin, şiddetin tek çare olduğu yolundaki propagandasını besler.”

Obama, dünya devletlerinin ve kültürlerinin, mezhep savaşlarını önlemek için çalışması gerektiğini vurguladı ve özellikle, Müslüman dünyası içinde, Sünni ve Şiiler arasındaki mücadeleye dikkati çekti.

Terör örgütlerinin ağırlıklı olarak yoksul ve baskı altındaki toplumlar içinden savaşçı yetiştirdiğine işaret eden Obama, dünya devletlerine yoksulluk ve baskıcı yönetimlerden uzak durma çağrısı yaptı. Obama “İnsanların özellikle mezhepsel ve etnik çizgilerde baskı görmeleri ve insan haklarından mahrum bırakılmaları, radikal şiddeti körüklüyor” diye konuştu.

Tüm dünyada gençlere “nefret etmenin öğretildiğinin” altını çizen Obama, “Bizler büyükleri olarak onlara bir şeyler öğretebiliriz” dedi.

Geçen ay terör saldırıları ile sarsılan Fransa’nın İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve de toplantıda bir konuşma yaptı:

“Biz bazı raydan çıkan insanların din anlayışı ile barışçıl din anlayışı arasında farkı ayırt edebiliyoruz. Biz bütün kararlılığımızla, küçük bir grubun yarattığı nefret ortamını, bütün Müslüman toplumuna mal etme çabalarını da sert bir şekilde kınıyoruz.”

Konferansa, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile birlikte 60’dan fazla ülkenin temsilcisi katıldı.

DİN EĞİTİMİNDE HOŞGÖRÜ VURGUSU

Sabah oturumlarının açılışında söz alan Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry de, konuk bakan ve yetkililere yaptığı çağrıda, şu andaki en acil sorumluluğun insanları savaş meydanından çekmek ve bir daha dönmesini önlemek olduğunu vurguladı.

Kerry toplantıdaki amaçlarının, toplumların karşı karşıya olduğu en büyük tehlikeleri göğüslemek olduğunu belirti. John Kerry bu amaçla sivil toplumun faaliyetlerine yer açılması, kadın, çocuk ve mağdurların sivil toplum içinde daha fazla rol almaş çağrısı yaptı. Dışişleri Bakanı ayrıca dini eğitimin diğer dinlere karşılıklı saygı ve hoşgörüyü teşvik edecek şekilde genişletilmesi gerektiğini savundu.

SORUMLULUK DEVLETLERDE

Başkan Obama’nın konuşmasından önce söz alan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon teröristlerin eleman kazanmak için mağdur grupları hedef almasındaki en büyük sorumluluğun devletlerin kendisinde olduğunu vurguladı.

Aşırı görüşlere bağlı şiddet olaylarını önlemek için öncelikle insan hakları sorunlarının çözümlenmesi gerektiğini ifade eden BM Genel Sekreteri, “terörle savaş” bahanesinin muhalefeti ve bireysel liderleri susturma aracı olarak kullanılamayacağının altını çizdi. Ban, “baskı, yolsuzluk ve adaletsizliğin küskünlüğe ve hoşgörüsüzlüğe yol açtığını” söyledi.

Konferanstan çıkan ortak görüş şöyle özetleniyor: ‘‘Şiddet içeren aşırılık artık hükümetler tarafından mücadele edilmesi gereken küresel bir felaket olarak görülüyor. Terör örgütü IŞİD’in son gaddarca katliamları bu konudaki kararlılığı kesinlikle güçlendiriyor. Ürdün dışişleri bakanın da söylediği gibi, artık hepimiz bir hedefiz.’‘

Üç günlük zirve boyunca, Başkan Obama’nın ve toplantıları organize eden Beyaz Saray yetkililerinin dikkat çekmek istediği nokta özellikle Amerika’nın göçmenleri entegre etme konusundaki deneyimlerini paylaşmak ve bunun radikalleşmeyi önlemede sunabileceği çözüm olasılıkları oldu. Amerikalı yetkililer, belli bir grubu ismen anmama konusuna özen göstermeye çalışsa da, toplantıda Batı ülkelerindeki Müslüman toplumlar içindeki sıkıntılara, bu gruplar içinden terör örgütlerine katılımlara sıklıkla dikkat çekildi. Bununla birlikte bunları önlemek için toplumsal sorunların derinlerine inmek gerektiği vurgulandı.

20.02.2015