ABD'DEN İSRAİL'E ‘SAPTIRMA VE CIMBIZLAMA' SUÇLAMASI

ABD yönetimi yetkilileri, İsrail’in, İran ile nükleer müzakereler konusunda kamuoyunu yanılttığını ileri sürdü. Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest’e günlük basın brifinginde, Obama yönetiminin İran ile yürütülen nükleer müzakerelerde İsrail’e kısıtlı bilgi verip vermediği soruldu.

Tahran yönetimiyle süregelen nükleer görüşmelere ilişkin ABD'nin İsrail ile artık bilgi paylaşımında bulunmadığına dair medyada bazı haberlerin yer aldığını gördüklerini belirten Earnest, "Bunlar (haberler) apaçık doğru değil" ifadesini kullandı.

Earnest, ABD'nin ulusal güvenlik yetkililerinin İsrailli mevkidaşlarıyla devam eden yakın iletişimini ve koordinasyonunu kanıtlayan son haftalarda yapılan ve gelecek günlerde de gerçekleştirilmesi planlanan birçok görüşmenin bulunduğunu hatırlatarak, İsrail'i, ABD'nin pozisyonunu saptırmakla suçladı.

'KAMUOYUNDA MÜZAKERE ETMEYECEĞİZ'

Earnest, "ABD'nin bu anlaşmayı kamuoyunda müzakere etme durumunda olmayacağı noktasında net olduk, özellikle spesifik bilgilerin cımbızlanma eyleminin devam ettiğini ve bu bilgileri bağlamı dışında kullanarak ABD'nin müzakerelerdeki pozisyonunun saptırıldığını gördüğümüzde" diye konuştu.

Earnest, "saptırmanın" ve "cımbızlamanın" İsrailliler tarafından mı yapıldığının sorulması üzerine, "Hiç şüpheniz olmasın ki İsraillilerin, bizim görüşmelerdeki pozisyonumuzu tanımlamaya ilişkin söyledikleri doğru değil. Bundan şüpheniz olmasın" dedi.

‘İSRAİL'DEN DUYDUĞUNUZ HER ŞEYİN DETAYLARI DOĞRU YANSITTIĞINI SÖYLEYEMEYİZ'

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki de günlük basın brifinginde, konuyla ilgili soru üzerine, İsraillerin paylaşılan bilgilerde "seçici" davrandığını vurguladı. Psaki, "İsrail hükümeti tarafından duyduğunuz her şeyin, müzakerelerin detaylarını doğru yansıttığını söylemek doğru değildir" diye konuştu.

İran'ın nükleer programına ilişkin, İran ile 5+1 ülkeleri ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Fransa ve Almanya arasında yürütülen müzakerelerde, Mart ayının sonuna kadar siyasi bir anlaşma sağlanması planlanıyor.

NETANYAHU KONGRE'YE İRAN İLE MÜZAKERELERİ 'ANLATACAK'

İsrail tarafında ise Başbakan Benyamin Netanyahu, müzakerelerden "tehlikeli bir anlaşmanın" çıkmasını engellemek için her şeyi yapacağını ifade ediyor.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner, Beyaz Saray'dan habersiz bir şekilde Netanyahu'yu Kongre'de martta konuşma yapmak üzere davet etmişti. Netanyahu'nun tartışmalara neden olan konuşmasında, İran'ın nükleer programına ilişkin 5+1 ülkeleriyle müzakereler konusu üzerinde duracağı tahmin ediliyor.

20.02.2015