RUSYA, TÜRKİYE’Yİ NATO KONUSUNDA UYARDI

Rusya’nın Güney Akım’dan vazgeçerek Türk Akımı’na yönelmesi, enerji satrancında Ankara’nın elini güçlendirdi. Ancak şimdi, Türkiye’nin NATO’nun aldığı karara vereceği destek, Türkiye- Rusya ilişkilerini bir sınama noktasına getirdi.

Türkiye, Brüksel’de NATO savunma bakanları toplantısında alınan, ittifakın mukavemet gücünün takviye edilmesini ve 5 bin kişilik öncü gücün kurulması yönündeki karara ilkesel olarak “evet” yanıtını vermişti. Sağlanacak katkının ayrıntıları üzerine Genelkurmay Başkanlığı ile Dışişleri Bakanlığı ortak çalışma başlatmıştı. Şimdi bu noktada, Moskova yönetiminin dikkati, Türkiye’nin sağlayacağı katkının niteliği ve niceliğine çevrildi.

Aydınlık’a ulaşan bilgilere göre, Moskova yönetimi Türkiye’nin NATO’ya üye bir ülke olarak ittifakın aldığı karara uymasını ve katkı vermesini “anlayışla” karşılıyor. Ancak Türkiye’nin nasıl ve ne miktarda katkı sağlayacağı Rusya için kritik bir soru olarak ortaya çıkıyor. Moskova yönetimi, iki ülke arasında, stratejik düzleme oturan ilişkilerin dikkate alınmasını, Türkiye’nin NATO’ya sağlayacağı katkının en alt düzeyde olmasını istiyor. “En alt düzey”den, oluşturulacak karargahlara sadece subay takviyesinin yapılması ya da birliklere lojistik destek sağlayacak muharip olmayan az sayıda asker gönderilmesi çerçevesinde olması kastediliyor.

Alınan karar çerçevesinde; Estonya, Letonya, Litvanya, Polonya, Romanya ve Bulgaristan’da çok uluslu komuta kontrol merkezleri kurulacak.

NATO KARARI

Bu çerçevede tatbikatlar düzenleyecek olan komuta merkezlerine, kriz anlarında ulusal ordular gönderilecek. NATO güçlerinin birlikte görev yapabilmeleri güvence altına alınacak. Yabancı diplomatik kaynaklar, söz konusu komuta merkezlerinin yeni olmadığını, NATO’nun aldığı kararla, Batılı ülkelerin Rusya üzerinde psikolojik baskı oluşturmaya çalıştığını dile getiriyor. Komuta merkezlerinde nihai kararın nasıl ve kim tarafından verileceği, düğmeye kimin basacağı gibi kritik konuların muğlak olduğunu dile getiren yabancı diplomatik kaynaklar, bu komuta merkezlerinin harekete geçirilmesinin güç olduğuna işaret ediyor.

20.02.2015