AİHM’DEN POLONYA’YA ‘CIA’YA İŞKENCEDE YARDIM’ CEZASI

Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı CIA’in gizli cezaevlerindeki işkenceleri tartışılıyor. CIA’a ait gizli bir hapishaneye ev sahipliği yapan Polonya, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) tarafından kınandı. CIA’nın sorgu ve işkence uçaklarının Türkiye’ye de indiği ve kimliği belirsiz kişileri sorguladığı iddiaları hala açıklık kazanmış değil.

Celal ÇETİN

Mahkeme Varşova hükümetinin, terör suçlamasıyla yasa dışı şekilde Polonya’da alıkonan iki kişiye toplam 230 bin Euro tazminat ödemesi gerektiğine hükmetti. Polonya’nın söz konusu kararla ilgili mahkemeye yaptığı itiraz ise reddedildi.

Eski Doğu Bloku ülkelerinde işkence hücreleri kuran CIA tarafından alıkonan iki kişi çeşitli zamanlarda Amerikan hedeflerine düzenlenen terörist saldırılardan sorumlu tutuluyor.

TÜRKİYE DE YARDIM ETTİ Mİ?

Irak savaşı sırasında CIA’ya sorgu uçaklarının Türkiye’ye de indiği ve kimliği açıklanmayan insanları sorguladığı iddia ediliyor. Türk vatandaşlarının da sorgulandığı, hatta bazılarının götürüldügü de iddialar arasında yer alıyor.

Türk hükümetinin izni olmadan sorgu uçaklarının Türk topraklarına inemeyeceğini belirten hukukçular, Polonya’nın Türkiye için de emsal oluşturabileceğine işaret ediyor.

20.02.2015