AVRUPA'DA GERGİNLİK YARATAN RUSYA DEĞİL, NATO

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksandr Lukaşeviç, İngiltere Savunma Bakanı Michael Fallon’ın “Baltık ülkelerinin Rus tehdidi altında olduğu” sözlerini, diplomasi etiği sınırlarını aşan bir açıklama olarak tanımladı.

Lukaşeviç, "İngiliz Savunma Bakanı'nın sözleri tolere edilebilir bir açıklama değil. Açıklama bana, ABD Başkanı Barack Obama'nın önceki yıl ülkesine yönelik tehditleri sıralarken bu tehditlerden birinin de Rusya olduğunu söylemesini anımsattı" dedi.

İngiliz Bakan Fallon, perşembe günü bir açıklama yaparak, Rusya'nın Baltık devletleri Letonya, Litvanya ve Estonya'da istikrarı bozmaya çalıştığını ileri sürmüştü.

Fallon, NATO'nun Rusya yönünden gelebilecek saldırganlıklara hazırlıklı olması gerektiğini de söylemişti.

"GERÇEK TEHDİTLERİ YARATAN NATO"

Ancak Lukaşeviç'e göre Avrupa-Atlantik bölgesinde ciddi gerginlik yaratan Rusya değil, tam tersi NATO yönetimi.

Rus sözcü Lukaşeviç, "Askeri planlamalarımızda dikkate almamız gereken tehditleri Avrupa-Atlantik bloğu yaratıyor. Ayrıca bu tehditler tamamıyla gerçek" dedi.

NATO, "Moskova'nın saldırgan davranışlarını" gerekçe göstererek Doğu Avrupa'daki kuvvetlerini pekiştirme kararı almıştı. Bu bağlamda Rusya sınırları yakınlarındaki NATO üyesi ülkelere acil müdahale gücü yerleştirilmesine karar verildi.

Rusya, NATO'nun Ukrayna krizini bir bahane olarak kullanıp sınırlarını ülkenin yakınlarına kadar genişletmeye çalıştığını savunuyor.

19.02.2015