KÜRDİSTAN TEHLİKE DEĞİLMİŞ!

Kuzey Irak Kürt yönetimi, artık bir yönetimin çok ötesinde bir nitelik taşıyor. ABD/Batı ittifakı sayesinde resmi olmayan devlet statüsü kazanmış durumda. İngiltere’sinden Almanya’sına, Fransa’sından israil’ine kadar tüm ülkeler Kürdistan’ı muhatap kabul ediyor. Türkiye’nin bir parçasının Büyük Kürdistan’ı oluşturduğu gerçeğine karşın hala Kürdistan’ı tehlike olarak görmeyenler bulunuyor bu ülkede.

Celal ÇETİN

İngiliz Parlamentosu Dış İlişkiler Komisyonu, hükümete sunduğu Irak Kürdistanı Raporu’nda Kürdistan’ın bağımsızlık talebini kabul ettiğini açıkladı. Komisyon Başkanı Sir R.Ottoway, Irak Kürdistanı’nın kendi kendini yönetme kapasitesi ve ekonomik potansiyeli dikkate alındığında, bağımsızlığın yakın bir zamanda gerçekleşmeyeceğini ancak orta vadede bağımsızlık ilanı karşısında Birleşik Krallık’ın (İngiltere) buna hazırlıklı olması gerektiğini söyledi..

Hemen peşinden Kuzey Irak Kürt Yönetimi’nin daveti üzerine Erbil’e gelen Londra Büyükşehir Belediye Başkanı B.Johnson, Peşmerge’ye eğitim veren İngiliz askerlerini ziyaretten sonra “Irak ve Kürdistan’ın güvenliği Londra’nın da güvenliğidir. Kürdistan bölgesi son 10 yılda gözle görülür bir kalkınma içinde oldu. Erbil’e ziyaretimin amacı bu kalkınmada Londra’nın rolünü artırmaya yöneliktir" dedi.

Almanya, Peşmerge’ye silah ve teçhizat göndermenin yanında bu silahların kullanımı konusunda eğitim de sağlıyor. Savunma Bakanı U. Von der Leyen, Kuzey Irak’ta Peşmerge’ye silah ve teçhizat yardımının devam edeceğini, Alman ordusunun bölgeye askeri birlik göndermeye hazırlandığını açıkladı.

Fransa Cumhurbaşkanı F.Hollande, Barzani ile görüşüyor.

ABD ise IŞİD ile mücadelede koalisyonun 60 ülkesine lojistik destek sağlamak üzere Erbil yakınlarında askeri bir üs kuruyor.

Peşmerge Bakanlığı sözcüsü "8 ülkenin askeri danışmanları peşmerge güçlerimizi eğitiyor" diyor.

Zengin enerji kaynaklarına sahip Kuzey Irak’ta çok sayıda ülke konsolosluk açıyor ve uluslararası kuruluşlar temsilcilik kuruyor.

TÜRKİYE, İRAN VE RUSYA ORTAK HEDEF

ABD ve Batı, Kuzey Irak’ta adım adım oluşturduğu bağımsız Kürdistan eliyle bir taşla birkaç kuş vuracak.

Rusya’nın bölgedeki jeopolitik etkisini kıracak. Bunun için klasik “demokrasi, insan hakları” yalanlarına başvuruyor. Kimyasal silah yalanı ile Saddam’ı deviren, demokrasi getirme bahanesi ile Suriye’yi kan gölüne çeviren ABD/Batı ittifakı, Rusya/İran ittifakı ile savaşıyor. Rusya’yı bölgeden sökebilirse, yalnız kalacak olan İran’la daha kolay başa çıkabilir.

İsrail’in daimi güvenliği sağlanmış olacak. Barzani ailesinin Yahudi kökenli olduğu düşünülürse, Büyük Kürdistan’ın hamisi de ortaya çıkar. Ortadoğu’nun bağrına saplanmış Kürdistan hançeri, tüm ülkeler için kabus haline gelecek.

Bölgenin en güçlü ve NATO üyesi ülkesi Türkiye’nin mezhem ve etnik temelli politikaları nedeniyle “serseri mayın” gibi oradan oraya sürüklenmesi böylece önlenecek. Kürdistan’ın en önemli parçası olacak olan Güneydoğu’nun koparılması ile Türkiye bir daha belini doğrultamayacak. Geri kalanı Vahabileştirilmiş İslami bir sisteme entegre edilecek.

Ve Türkiye’nin Başbakanı Ahmet Davutoğlu “Bağımsız Kürdistan Türkiye için tehlike değil” diyebiliyor.

12.02.2015