UKRAYNA İÇİN ATEŞKES KARARI

Belarus’un başkenti Minsk’te bir araya gelen Ukrayna-Rusya-AGİT üçlü temas grubunun, tek taraflı bağımsızlıklarını ilan eden Donetsk ve Lugansk’ın temsilcileriyle yaptıkları görüşmede tarafların, ağır silahları temas hattından uzaklaştırma ve ateşkesin kontrolü konularında anlaştığı belirtildi.

TASS’a konuşan anonim kaynak, “Minsk’teki görüşmede, ağır silahların çekilmesi planı onaylandı ve taraflar ateşkes rejimi ve kontrolü konularında anlaştı. Halihazırda, yerel seçimler ve Donbass’ın devlet yapısı, yönetim prensipleri hakkında tartışmalar devam ediyor” dedi.

Minsk görüşmelerinde Ukrayna’yı İnsani Konular Özel Temsilcisi, Ukrayna’nın Seçimi sivil toplum örgütünün lideri Viktor Medvedçuk ve eski Cumhurbaşkanı Leonid Kuçma temsil ediyor. Ülkenin güneydoğusunu ise Donetsk ve Lugansk temsilcileri Denis Puşilin ile Vladislav Deynego temsil ediyor.

Görüşmeye ayrıca AGİT Başkanı’nın Özel Temsilcisi Heidi Talyyavini ve grup müzakerelerinde arabuluculuk yapan Rusya’nın Kiev Büyükelçisi Mihail Zurabov katılıyorlar.

PROTOKOL TASARISI İLETİLDİ

Denis Puşilin, tek taraflı olarak bağımsızlıklarını ilan eden bölgelerin, Temas Grubu üyelerine, Donbass’taki krizin çözümüne ilişkin protokol tasarısını ilettiğini açıkladı. Müzakerelerin diğer katılımcıları, yanıtlarını moladan sonra verecek.

Donetsk Haber Ajansı'nın haberine göre Puşilin, “Üçlü Temas Grubu üyelerine, askeri ve siyasi çözüm için bir dizi tedbir öngören protokol tasarısını ilettik. Temas Grubu tarafları, söz konusu protokol tasarısını aldı ve yanıtlarını moladan sonra vereceklerini söylediler” dedi.

11.02.2015