RUSYA’YA YAPTIRIMLAR, AB’YE 21 MİLYAR EURO’YA MALOLDU

ABD’nin baskısı, zorlaması ve şantajı nedeniyle Rusya’ya yönelik yaptırım kararına katılmak zorunda kalan AB’nin kayıpları büyüyor. Yapılan hesaplara göre direk ve dolaylı olarak ABD’in uğradığı kayıp 21 milyar Euro’ya ulaştı. Ekonomik krizle boğuşan AB’nin Yunanistan’a açtığı 240 milyar Euro’luk krediye ek olarak 21 milyarlık ek yükü kayıpları nasıl taşıyacağı bilinmiyor.

Celal ÇETİN

İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Garcia Margallo, Ukrayna krizi sebebiyle Rusya'ya uygulanan yaptırımlar sebebiyle Avrupa Birliği'nin (AB) 21 milyar euro (yaklaşık 24 milyar dolar) kaybettiğini açıkladı.

AB Dışişleri Bakanları toplantısı öncesi konuşan Garcia Margallo, yaptırımların tüm üye devletler için pahalıya mal olduğunu, İspanya'nın da en çok tarım ve turizm alanlarında zarar gördüğünü söyledi.

Garcia-Margallo, "Yaptırımlar hepimize ağır maliyet çıkardı. AB şu ana dek 21 milyar avro kaybetti. İspanya'da tarım ve turizm ağır darbe aldı" dedi.

YUNANİSTAN KRİZİNE ABD KRİZİ EKLENDİ

AB kendi ekonomik krizi ile uğraşırken ABD’nin yol açtığı krizi de üstlenmek zorunda kaldı. Yunanistan krizi nedeniyle 240 milyar Euroluk kurtarma paketi hazırlayan AB, bu paketin altında ezilirken 21 milyar Euro’luk yeni ek yükle karşı karşıya kaldı.

Rusya yaptırımların devam etmesi durumunda AB’nin zararı da artacak. Uzmanlar, Yunanistan’ın 240 milyar dolarlık krediyi ödememesi durumunda bunun Avrupa’da soğuk bir dalga yaratacağını belirtirken,Almanya başta olmak üzere kurtarma paketine katkı yapan ülkelerin  vatandaşlarına maliyeti ağır olacak.

Fransa merkezli Ekonomik Araştırmalar Direktörü Eric Dor’un AB verilerine dayandırarak açıkladığı bilgilere göre, “kurtarma paketine” 56.5 milyar dolarlık katkı yapan Almanya’nın, Yunanistan’daki olası solcu hükümetin kredileri ödememesi durumunda her vatandaşının cebinden 699 Euro çıkacağını söyledi.

Fransa için 42.4 milyar dolarlık bir maliyete mal olacak böyle bir gelişmenin, Fransız vatandaşlarına maliyetinin ise kişi başına 644 Euro olacağı açıklandı.

Dor, İtalya’ya maliyetin 37.3 milyar Euro, her vatandaşa da yaklaşık 600 Euro’luk maliyeti olacağını söylerken, İspanya’ya 24.8, Hollanda’ya 11.9, Belçika’ya 7.2, Avusturya’ya 5.8 , Portekiz’e 1.1 milyar Euro’luk maliyet olabileceğini belirtti.

09.02.2015