SAVAŞA 5 KALA BARIŞ UMUDU

Münih’te yapılan güvenlik konferansı toplantısında Fransa ve Almanya liderleri Ukrayna için yeni barış planının ayrıntılarını anlattı. Yeni anlaşma taslağında, silahlardan arındırılmış 50-70 kilometrelik bir bölgenin oluşturulması, Ukrayna’nın doğu bölgelerine geniş bir özerkliğin tanınması gibi öneriler mevcut. Görüşmeler 11 Şubat’ta Minsk’te devam edecek.

Celal ÇETİN

Amerika ve Rusya'yı savaşın eşiğine getiren Ukrayna krizinde barış umutları doğdu. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, Münih Güvenlik Konferansı'nda Ukrayna krizinin çözümü için üzerinde çalışma yapılan yeni barış planına ilişkin bilgi verdi.

Yapılan görüşmelere göre Ukrayna ordusu ve Donbasslı milislerin kontrolündeki bölgeler arasında 50-70 kilometre genişliğe sahip silahsızlandırılmış bölge kurulması planlanıyor.

Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetleri'ne daha fazla özerklik verilmesi de planlanırken, François Hollande'a göre, özerklik, çatışmalar sırasında açılan yaraların hafiflemesini sağlayabilir.

Bu iki önemli maddenin yanı sıra elde edilen bilgilere göre, Rusya, Donbass ve Kiev arasında yapılacak her türlü anlaşmanın uygulanması için garantör olacağını açıkladı.

11 ŞUBAT’TA MİNSK’TE DEVAM

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna Devlet Başkanı Pyotr Poroşenko, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile Çarşamba günü Minsk'te bir araya geleceklerini açıkladı.

Soçi'de Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko ile yaptığı görüşme sırasında Ukrayna krizinin çözümüne yönelik diplomasi trafiğiyle ilgili bilgi veren Putin, "Kiev, Berlin ve Paris'teki mevkidaşlarımla telefon görüşmesi yaptım. Son dönemde yoğun şekilde tartışılan bazı konularda anlaşma sağlanırsa, Çarşama günü Minsk'te Ukrayna, Almanya ve Fransa liderleriyle bir zirve gerçekleştirme konusunda mutabık kaldık" dedi.

LUKAŞENKO: 'ORTAK EVİMİZ'DE SÜKUNETİ SAĞLAMAYA ÇALIŞACAĞIZ

Aleksandr Lukaşenko, "Çarşamba günü Minsk'te yapılması planlanan zirve, 'ortak evimiz'de sükuneti sağlamak için organize edildi" dedi.

Gelişmelerden haberdar olduğunu belirten Lukaşenko, Ukrayna Devlet Başkanı Pyotr Poroşenko'nun kendisini arayarak, bilgilendirdiğini kaydetti.

Belarus lideri, Ukrayna'nın doğusundaki durumun normale dönmesi için ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti. Lukaşenko, Putin'e "Minsk'teki zirve konusunda en ufak şüpheniz olmasın. Öngörüldüğü şekilde, Çarşamba akşamı zirveyi organize edeceğiz. Sizi Minsk'e bekliyoruz" dedi.

LAVROV: 11 ŞUBAT'TA MİNSK'TE ÖNEMLİ KARARLAR ALINACAK

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, 11 Şubat'ta Minsk'te yapılması planlanan Normandiya Formatı'ndaki liderler zivesinde önemli kararlar alınacağını söyledi.

Rus bakan, "Ukrayna krizinin çözümüne yönelik çabalar, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in inisiyatifiyle alınıyor. Putin'in birkaç gün önce liderlere gönderdiği öneriler, Cuma günü Moskova'da Merkel ve Hollande'ın katıldığı toplantıda ele alındı. Kremlin'de yapılan görüşmelerin ardından dün uzmanlar seviyesinde yoğun çalışmalar yürütüldü. Bugün yapılan telefon görüşmesinde ise öneriler detaylı şekilde ele alındı" dedi.

Lavrov, önümüzdeki günlerde Normandiya Formatı'nda liderler zirvesi organize edilmesi için talimat verildiğini de belirterek, "Zirvede önemli kararlar alınmasını bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

KERRY’DEN HEM TEHDİT HEM DESTEK

ABD Dışişleri bakanı John Kerry Münih güvenlik konferasında yaptığı konuşmada Amerikalı ve Avrupalı liderler arasında bölünme olmadığını, ateşkeş anlaşmasına varma konusunda birlik içinde olduklarını belirtti.

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden da bir gün önce, Ukrayna krizine barışçı çözüm bulunmasını tercih etmelerine rağmen, gerekiyorsa kendini Rusya’ya karşı savunması için Amerika’nın Kiev’e yardım edeceğini açıkladı.

Münih’teki uluslararası güvenlik konferansında konuşan Biden, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’i ağır bir dille eleştirdi, Putin’in sürekli barış için çalışacağı sözü vermesine rağmen bölgeyetank, asker ve silah yolladığını söyledi.

Biden, Amerika’nın Ukrayna’ya güvenlik yardımının devam edeceğini, bunu savaşı kızıştırmak için değil, Ukrayna’nın kendisini savunması için yapacaklarını bildirdi.

08.02.2015