AVRUPA ABD’YE “HAYIR” DEMEYİ ÖĞRENİYOR

Rusya’nın Kırım operasyonunu gerekçe olarak kullanarak Avrupa ile Moskova’ya yaptırımlar uygulayan ABD’nin politikaları isyan ettiriyor. Rusya’yı sıkıştırmak amacıyla Ukrayna’da içsavaş çıkartan ABD, istediği sonucu alamayınca NATO’yu kullanarak askeri seçenekleri gündeme getirmeye başladı. Bu durum Avrupa’da şiddetli tepkiye yol açtı.

Celal ÇETİN

Avrupa’da Almanya ile birlikte hareket eden Fransa, ABD’ye en sert tepkiyi gösteren ülkelerin başında geliyor. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande dev reye girdi. “Ukrayna’yı NATO'da istemiyoruz” diyen Hollande Ukrayna ile başlayacak bir savaşın kesinlikle parçası olmayacaklarını ve Ukrayna'ya silah teminine ilişkin tartışmaların da dışında kalacaklarını açıkladı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in yaklaşımı da Hollande’den farklı değil. Merkel, “Askeri yöntem çözüm değil. Ukrayna meselesinin kesin çözümü diplomasiden geçiyor” diyor.

Ukrayna’yı NATO’ya alma çabaları sürerken bir NATO ülkesi olan Yunanistan’ın AB’den çıkma ihtimali AB’deki krizi derinleştiriyor. Bu krizi gören İtalya, “Avrupa’nın geleceği adına Yunanistan’a el atılmalı” demek zorunda kaldı.

Bir yandan ABD’nin kontrolünde olmaktan rahatsızlık duyan, diğer yandan gücünü ve etkinliğini korumaya çalışan AB, Rusya ile olan ilişkilerini yeniden gözden geçiriyor.

Almanya, Fransa ve Rusya arasında yapılan görüşmelerin temelinde “Yeni Avrupa” arayışları yatıyor. Görüşmeler ve tartışmalar sonunda AB’ ve Avrupa yeni bir tercihle karşı karşıya kalacak: “Rusya’ya düşman bir Avrupa mı, Rusya ile birlikte bir Avrupa mı?”

Bu tercihin yankısı küresel çapta olacak. Avrupa’nın vereceği karar ABD’nin kısa, orta ve uzun vadeli stratejilerini gözden geçirmesine yol açarken, Rusya’nın elini güçlendirecek.

07.02.2015