NATO (ABD)-RUSYA GERİLİMİ ARTIYOR

NATO, Rusya’yı çevreleyecek hamlelerine devam ediyor. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Gürcistan’la Tiflis’te ortak eğitim merkezi açacaklarını söyledi. Rusya’nın NATO Daimi Temsilcisi Aleksandr Gruşko, Rusya’nın askeri planlarda ‘yeterli değişiklikler’ yapabileceği uyarısında bulundu.

Celal ÇETİN

Savunma bakanları düzeyinde toplanan NATO-Gürcistan Komisyonu'nun ardından basına konuşan Stoltenberg, "NATO Gürcistan'ın savunmasının daha modern yapılmasına yardımda kararlıdır ve bu sayede Gürcistan'ın NATO üyeliğine yaklaşması mümkün olacaktır. Gürcistan makamlarına savunma reformunda danışmanlık yapacak bir uzmanlar grubu oluşturduk. Tiflis'te ortak eğitim merkezi kuruyoruz" dedi.

'10'DAN FAZLA MÜTTEFİK KATKI SAĞLAYACAK'

Merkezde Gürcistan, NATO üyeleri ve ortak ülkelerin askerlerinin eğitileceğini ve beraber tatbikatlar yapacağını kaydeden Stoltenberg, "ondan fazla NATO müttefikinin bu çabalara katkı yaptığını" bildirdi.

Bu arada NATO-Gürcistan Komisyonu'nun ardından yayımlanan ortak deklarasyonda Rusya'nın Abhazya ile "İttifak ve Stratejik Ortaklık Anlaşması" imzalaması kınanıp Moskova yönetiminin, Güney Osetya ile benzer bir anlaşma hazırlığında olmasından endişe duyulduğu belirtildi.

NATO, SINIRLARI ZORLUYOR

Öte yandan ABD ve NATO’nun Rusya’yı hedef almasına yönelik karşı ataklar gelişiyor. Rusya'nın NATO Daimi Temsilcisi Aleksandr Gruşko, sınırdaki askeri- siyasi durumda yaşanan ‘ciddi değişimlerin', doğal olarak Rusya'yı askeri planlarda 'yeterli değişiklikleri' yapmaya sevk edeceğini söyledi.

Rus gazatecilerin sorularını cevaplayan Gruşenko, NATO'nun 6 ülkeye ilave komut merkezi kurma kararının, Rusya'nın askeri planlamalarında ister istemez ‘yeterli değişiklikler yapmasına' yol açağını belirtti. NATO'nun söz konusu adımının Rusya'nın üzerindeki baskıyı arttırmaktan başka bir şey olmadığının altını çizen Gruşko, bu kararın Rusya için büyük risk tehlike teşkil ettiğini vurguladı.

Askeri eğitim ve değerlendirme merkezinin 2015 sonuna kadar açılması bekleniyor.

'KARADENİZ ÜLKELERİNİN KORUNMAYA İHTİYAÇLARI YOK'

Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te NATO işbirliği ile açılması planlanan ortak eğitim merkezine de değinen Gruşko, böylesi bir hareketin de jeopolitik gerginliği tırmandıracağını ifade etti. Karadeniz ülkelerinin kendi güvenliklerini sağlama kapasitesinde olduklarını söyleyen Gruşenko, "Bu eğitim merkezi provokasyondan ibarettir. Öyle bir merkezin açılmasının hiçbir gereği yok" dedi.

NATO'nun Kiev hükümetine öldürücü silah gönderme ihtimalinden de bahseden Gruşko, böyle bir şeyin kabul edilemez olduğunu ve ‘tehlikeli ve tahmin edilemez' sonuçlar doğuracağının altını çizdi.

06.02.2015