NATO RUSYA’YA KARŞI YENİDEN YAPILANIYOR

Brüksel’de yapılan toplantıda NATO’nun Doğu Avrupa’daki ittifak ülkelerine kuvvet gönderme kararı çıktı. Ukrayna krizi nedeniyle Doğu Avrupa’da askeri varlığını artırmaya hazırlanan NATO, yeni planlarını bugün Brüksel’de yapılan Savunma Bakanları toplantısında netleştirdi. Buna göre NATO müdahale gücünü takviye edecek.

Celal ÇETİN

BBC ve Rus medyasında yer alan haberlere göre Brüksel'de yapılan toplantıda NATO'nun Doğu Avrupa'daki ittifak ülkelerine kuvvet gönderme kararı alarak bu bölgedeki üyelerine güven vermesi bekleniyor.

Ek destek dahilinde 5 bin askerlik yeni bir çevik kuvvetin iki gün içerisinde bölgeye gönderilmesi ve Polonya, Romanya, Estonya, Litvanya, Letonya ve Bulgaristan'da küçük komuta merkezleri ağı kurulması planlanıyor.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg planla ilgili olarak, "Bu, Soğuk Savaş'ın sona ermesinden bu yana NATO'nun en büyük askeri takviyesi olacak" dedi.

Ukrayna'nın doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçılar ile ordu arasındaki çatışmalar son haftalarda iyice şiddetlendi.

Birleşmiş Milletler, yeniden alevlenen çatışmaların "felaket düzeyinde" olduğunu bildirdi.

STOLTENBERG: ÖNCÜ GÜÇ 5 BİNA SKERDEN OLUŞACAK

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İttifak'ın 2016 başında faaliyete geçirmeyi planladığı Öncü Güç'ün 5 bin askerden oluşmasını beklediğini söyledi.

NATO savunma bakanları toplantısına girerken basına konuşan Stoltenberg, "Bakanlardan toplu savunmamızı güçlendirerek paketin önemli unsurları üzerinde uzlaşmalarını bekliyorum. Bu kararlar NATO Mukavemet Gücü'nün güçlendirilmesiyle ilgili olacak. Mevcut güç 13 bin kişilik. Bakanların güçlendirilmiş NATO Mukavemet Gücü kapsamında yaklaşık 30 bin kişilik bir güç (oluşturulması) kararı almalarını ve yaklaşık 5 bin kişilik Öncü Güç'ün kurulmasını bekliyorum" dedi.

Stoltenberg, Öncü Güç'ün çok kısa sürede kriz bölgelerinde konuşlandırılabilecek esneklikte olacağını belirtti.

NATO savunma bakanlarından Baltık ülkeleriyle Polonya, Romanya ve Bulgaristan'da 6 komuta kontrol merkezinin kurulmasına da onay vermelerini beklediği söyleyen Stoltenberg, ulusal ordularla NATO güçleri arasında bağlantı noktası olacak bu merkezlerin tatbikatları organize edeceğini ve NATO güçlerinin ülkeler arasında kaydırılmasını kolaylaştıracağını ifade etti.

NATO'nun Mukavemet Gücü'nü takviye etmesinin ve Öncü Güç kurmasının toplu savunmanın güçlendirilmesi kapsamında olduğunu belirten Stoltenberg, "Bu, bir süredir Rusya'dan gördüklerimize bir tepkidir ve uluslararası yükümlülüklerimizle bütünüyle uyumludur. Kırım'ı ilhak ve uluslararası hukuku ihlal eden Rusya'nın gördüğümüz saldırgan eylemlerine tepki olarak yaptığımız şeylerdir" dedi.

Stoltenberg, Öncü Güç kurulması ve Mukavemet Gücü'nün takviyesinin NATO'nun dünyadaki değişime adaptasyonuyla alakalı olduğunu belirterek "Doğu’da meydan okumalar görüyoruz ve buna ilaveten güneyde gördüğümüz meydan okumalara da adapte olmak ve güçlerimizi geliştirmek zorundayız. NATO Mukavemet Gücü ve Öncü Güç her iki meydan okumaya cevaptır" diye konuştu.

Güvenlik Konferansı'nda Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile de görüşeceğini söyleyen Stoltenberg, NATO'nun Kırım'ın ilhakının ardından Rusya'yla tüm uygulamalı işbirliğini askıya aldığını fakat siyasi temasların süreceğini ifade etti.

TEHLİKELİ STRATEJİ

NATO’nun yeni stratejik konseptinin dünya barışı için tehlikeli olduğu belirtiliyor. NATO’nun ABD’nin etkisi altında olduğu biliniyor. Bu çerçevede NATO’nun yeni tehdit algıları ve açılım stratejileri aslında ABD’nin politikalarının yansıması olarak kabul ediliyor.

ABD üzerinden NATO bütün gücünü Rusya’nın üzerine odaklarsa, Ukrayna konusunu soğuk savaş için gerekçe olarak kullanırsa Rusya’nın buna tepkisiz kalması beklenmemeli.  Rusya sıradan ülke değil. Eşitler arasında yaşanacak böyle bir çatışma çok sıkıntılı bir sürecin başlanıcı olur.

Ayrıca ABD’nin 10 yıl öncesine göre o kadar güçlü bir ülke olmadığı ortaya çıktı. Eskisi gibi etrafına pek çok ülkeyi toplayabilecek güçte değil. O yüzden ABD Rusya’ya karşı böyle bir gövde gösterisine kalkışırsa Rusya’ya zarar verir ama kendisi de büyük zararlar görür. 

06.02.2015