İRAN IRAK ORDUSUNU ELE Mİ GEÇİRDİ?

İran’ın kendisine yakın milisleri İran istihbaratının önemli isimlerinden General Kasım Süleymani’nin tavsiyesi üzerine Irak ordusuna yerleştirdiği ve Irak ordusunun kontrolünün ele geçirildiği iddia edildi. Bu duruma ABD’nin izin verdiği öne sürüldü.

BBC Türkçe'nin Times gazetesinden aktardığı habere göre, General Kasım Süleymani'nin tavsiyesi üzerine Tahran'ın desteklediği Şii milisleri askere alıyor.

Bu milis grupları arasında, Irak'taki iç çatışmalarda binlerce Sünni'yi öldürmekle suçlanan Bedir Tugayları da bulunuyor.

Bir zamanlar İran'da yerleşik silahlı bir güçken, Saddam Hüseyin'in devrilmesi sonrasında siyasi bir partiye dönüşen Iraklı Bedir Tugayları'nın, ya da yeni adıyla Bedir Örgütü'nün lideri Hadi el Amiri, bu hafta Irak'taki Amerikan Büyükelçisi'nin kendisine bizzat Bedir milislerini hava saldırılarıyla desteklemeyi önerdiğini söyledi.

Times gazetesi, IŞİD'e karşı mücadelede fazla seçeneği bulunmayan ABD'nin, cihatçılara karşı karada çarpışma gücü olan herkesle işbirliği yapmak zorunda kaldığı değerlendirmesini yapıyor.

IŞİD'in geçen yaz kaydettiği ilerlemeden sonra Bağdat, Necef ve Kerbela'ya gönderilen Şii milislerin, altı ay sonra Irak askerlerini yönetmeye başladığı bildiriliyor.

Irak ordusunu Amerikalı askerler eğittiği halde, İran kaynaklarına göre asıl komuta Tahran'ın elinde.

Bir İranlı kaynak, "(İranlı General) Süleymani, Irak ordusuna, İran'ın en güvendiği grup olan Bedir milislerinden yararlanmalarını söyledi" diyor.

SURİYE'DE DE ÇARPIŞIYOR

İran, Suriye'de çarpışan 2 bin askeri bulunduğu için, Irak'a gönderdiği asker sayısını kısıtlı tutmaya çalışıyor.

Irak'a özel kuvvetler ile Irak birliklerine ve milislere komuta etmesi için İran'ın en önemli askeri gücü olan Devrim Muhafızları'ndan ve Süleymani liderliğindeki elit Kudüs Gücü'nden subaylar gönderildi.

İran destekli Bedir Örgütü'nden Muhammed el Gaban'ın Ekim ayında İçişleri Bakanlığı'na atanması, örgütü Irak hükümeti içinde de güçlü konuma getirdi.

Öte yandan ABD Başkanı Barack Obama'nın, Savunma Bakanlığı'na getirmeyi düşündüğü Ashton Carter, bu hafta bu durumdan duyduğu kaygıları dile getirdi.

ABD, İran'la askeri alanda işbirliği yaptığını reddediyor, ancak Bedir lideri Amiri'nin son zamanlardaki açıklamaları, aralarında taktik işbirliği olduğu izlenimini uyandırıyor.

06.02.2015